تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

تحقیق بازار چیست؟

0
5 (100%) 1 vote[s]

بسیاری از کارآفرینان در خلق و ایجاد یک محصول جدید و منحصربفرد مهارت دارند اما تعداد زیادی از کارآفرینان مشتاق از تعیین یا ایجاد بازاری که محصول یا سرویس آنها را تقاضا کند غفلت می ورزند.

اغلب شنیده می شود که کارآفرینان با جملاتی مانند: «چون من محصول را دوست دارم افراد دیگری هم پیدا می شوند که آنرا دوست داشته باشند». «اگر دیگران می توانند با فروش این محصول درآمد داشته باشند پس من هم می توانم» «چون هیچ فروشگاهی در شهر من این محصول را نمی فروشد پس حتماً نیاز به آن وجود دارد» وجود نیاز برای محصول خود را توجیه می کنند. و این مرحله را نادیده می انگارند. اگر تحلیل بازار به صورت کاملتری انجام شود و کارآفرین از نتایج آن استفاده نماید، نرخ شکست کسب و کارهای جدید به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. ضرورت تحقیق بازار به خصوص برای کارآفرینانی که قصد ارایه یک محصول جدید را دارند، بیشتر است»

تحقیق در مورد بازار چگونه صورت می گیرد ؟

تحقیق بازار مشاهده عملکرد مشتریان به منظور درک این که چیزی توجه آنها را جلب می کند و نهایتاً نتیجه گیری کردن از این مشاهدات است. Ameriean Marketing Association با بیانی رسمی تر تحقیق بازار را اینگونه تعریف می کند: “تحقیق بازار، جمع آوری، ثبت وتحلیل سیستماتیک و هدفمند داده ها درباره مشکلات مرتبط با بازاریابی کالاها و خدمات است.”

تحقیق بازار MARKET RESEARCH به ما کمک می‌کند تا فرصت‌های بازار را پیدا کنیم و با اطلاع از وضعیت بازار، با اطمینان بیشتری گام برداریم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  انواع سرمایه گذاری در استارتاپ ها

تحقیق بازار به ما کمک می کند تا بتوانیم کارهایی انجام دهیم که محصول ما دربرابر محصول رقبا یا در برابر محصولات مشابه، تحت تأثیر قرار نگیرد و بازار به طورکامل، کالای ما را قبول کند.

 

مدیران برای این‌ که بتوانند اطلاعات دقیق تری از مشتریان یا رقبا یا دیگر نیروهای موجود دربازار بدست آورند، دست به انجام تحقیق بازار می زنند .

تحقیق بازار ما را در درک شرایط شرکت، نقاط ضعف و نقاط قوت شرکت و عارضه یابی شرکت کمک می کند. بااستفاده از تحقیق بازارمی توانیم فرصت های بازار را شناسایی کرده و فرصت های موجود را بهبود بخشیم

همزمان با گرد آوری اطلاعات تاریخچه ای درباره ی فروش شرکت ، جمع آوری اطلاعاتی که جایگاه واقعی آن را نشان دهد ضرورت دارد. این امر مستلزم تحقیق در مورد بازار ، یعنی جمع آوری اطلاعات درباره ی بازار و سپس تجزیه و تحلیل ان در شرایط بازاریابی تولیدات است.

تحقیق در مورد بازار را در ساده ترین شکل آن میتوان ترکیب تجربیات درون سازمانی ، عوامل مؤثر در فروش ، اطلاعات بازار و مطالعات بازاریابی تعریف کرد. ما از این منابع ، اطلاعات بازاریابی استخراج میکنیم که به ما امکان تجزیه و تحلیل ، مقایسه و ارزیابی می دهد .

تحقیق در مورد بازار را بدین منظور انجام میدهیم که :

  • توصیفی از بازار به دست آوریم
  • مراقب نحوه ی تغییر بازار باشیم
  • اقدامات لازم را تعیین و نتایج را ارزیابی کنیم
  • اطلاعات حاصل از تحقیقدر مورد بازار شامل داده های اولیه و ثانویه است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.