تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

کاربرد هوش مصنوعی در ایران

آیا می دانید جایگاه هوش مصنوعی در ایران چیست و از این تکنولوژی در چه مواردی استفاده می شود؟ آیا با خصوصیات و ویژگی های هوش مصنوعی و کاربرد آن در دنیای پیرامون ما آشنایی دارید؟

2
5 (100%) 1 vote[s]

در کشور ایران، استفاده از هوش مصنوعی در سال های اخیر افزایش یافته است و امید داریم بهره گرفتن از این تکنولوژی تا چند سال آینده تمامی حوزه های کسب و کار و اقتصادی کشور ما را فرا بگیرد. در هر حال حاضر به محیط پیرامون خود بنگرید. متوجه می شوید بسیاری از لوازم الکترونیکی که وظیفه انتقال اطلاعات را بر عهده دارند، هوش مصنوعی درون آن به کار گرفته شده و به نظر می رسد هوش مصنوعی از جایگاهی بی نظیر در عصر حاضر برخوردار شده است.

 

کاربرد هوش مصنوعی

برای اولین بار هوش مصنوعی توسط پروفسور جان مکارتی طراحی گردید و به همین دلیل آن را پدر علم هوش مصنوعی در دنیا می نامند. پروفسور مکارتی عقیده داشت که به وسیله یک مغز الکترونیکی کوچک می توان فرآیندی را طراحی کرد که به وسیله آن این مغز الکترونیکی می تواند توانایی حل و فصل مسائل و اطلاعات پیرامون محیط زندگی ما را بر عهده دارد. شاید اولین جرقه برای ساخت و طراحی هوش مصنوعی، اختراع کامپیوتر بود، ابزاری که نشان می داد یک وسیله مصنوعی توانایی حل و مسائل پیچیده را بر عهده دارد و این وسیله می تواند امور زندگی انسان را راحت کند و داده های زیادی از اطلاعات مختلف را به وی بدهد. این تکنولوژی در اوایل کار با مخالفت سرسخت منتقدان مواجه شد اما پس از گذشت چند سال خود این منتقدان متوجه این امر شدند که شبیه سازی مغز و تفکر انسان به هوش مصنوعی، امری غیر ممکن نیست. به همین دلیل پس از چندی شاهد کارکرد هوش مصنوعی در صنایع مختلف بودیم.

 

هر وسیله ای و یا نرم افزاری که بتواند اطلاعات میلیون ها کاربر را گرفته و آن را شما نشان دهد و داده های ضروری را در مغز خود نگهداری کند، هوش مصنوعی نام دارد. شاید یکی از مهم ترین آن ها می توان به موتورهای جست و جو اشاره کرد. تصور کنید که در دنیا چند میلیون سایت طراحی شده، و این که موتورهای جست و جو چگونه مطالب درج شده در این سایت ها را می خوانند و در لحظه آن را ایندکس می کنند، تمامی این کارها توسط ربات هایی  انجام می پذیرد که مجهز به هوش مصنوعی می باشند و می توانند تشخیص دهند که یک سایت در دنیای این این بزرگی در روز چند محتوا تولید کرده است و کدام یک از این مقالات ارزش دیده شدن را دارند. اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که هوش مصنوعی می تواند بسیار زیادی در دنیای پیرامون ما داشته باشد و این علم و تکنولوژی عظیم و پیشرفته در حال حاضر بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بشر امروزی است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه سایت‌های تبلیغاتی را از نتایج جستجوی گوگل حذف کنیم

 

کاربرد هوش مصنوعی در ایران

هر مسیر و یا پروژه ای که بتواند اطلاعات را از مخاطب دریافت کند و آن را به افرادی که دنبال این اطلاعات هستند نشان دهد بسیار با ارزش است. نمونه بارز آن، موتور جست و جوی گوگل است و کارکرد این شرکت آن را تبدیل به بزرگ ترین شرکت در حوزه تکنولوژی کرده است. تمامی کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان و افراد مخترعی که در زمینه الکترونیکی فعالیت دارند می تواند از هوش مصنوعی در حوزه فعالیت خود استفاده کنند تا بتوانند جایگاه شغلی خود را به مراتب بیش تر و بالاتر ببرند. در کشور ایران افراد نوآور و خلاق زیادی هستند که کارهای فناوری در حوزه های الکترونیکی انجام می دهند، بیشتر توجه به همان اصل دریافت اطلاعات از مخاطب اولیه و نمایش آن به مشتری های واقعی است، طوری که دیگران نتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

تنها کاربرد هوش مصنوعی در ایران در ارتباط با حوزه انتقال اطلاعات نیست، به طوری که هستند ربات هایی که برای پیشرفت کاری و شبیه سازی آن به کارها و فعالیت های انسانی، هوش مصنوعی در آن به کار گرفته شده است و چون صنعت رباتیک کشور ایران در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته، هوش مصنوعی در این حوزه هم می تواند جایگاه فوق العاده ای را برای خود دست و پا کند.

2 نظرات
  1. شقایق می گوید

    این علم تو ایران که در حال توسعه هست خیلی کاربرد داره بنده فقط یک شرکت ایرانی رو میشناسم که واقعا تو ایران دست به کارای بزرگ هوش مصنوعی زدن که تو دنیا مثالی نداره ولی اینم مثل بقیه حوضه ها تا دولت کمک نکنه فکر نمیکنم کاری به جای برسونن
    شرکت ویرا سگال کارو اگه اشتباه نکنم http://www.vira-sk.com شما هم یه نگاه بندازید

  2. پرويز می گوید

    تو ایران هوش مصنوعى خیلى جا براى پیشرفت داره این شرکت ایده ها و پروژه هاى جالبى تو این زمینه داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.