تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

Data Center مرکز داده چیست؟

0
امتیاز دهید

● مرکز داده :

مرکز داده مکانی است که سیستم های کامپیوتری و تجهیزات جانبی مربوط به آن‌ها مانند سیستم های ذخیره سازی و ارتباطی را در خود جای می‌دهد. مرکز داده می‌تواند اتاقی از یک ساختمان، طبقه ای از آن و یا کل ساختمان باشد. این مرکز معمولا شامل سیستم‌های پشتیبان برق و یا تجهیزات اضافی است که در صورت خرابی سیستم اصلی به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین شامل کنترل کننده‌های محیطی مانند دستگاه های تهویه هوا و سیستم های آتش نشانی و ابزارهای کنترل دسترسی است.
● ساختار مرکز داده:
مراکز داده، به صورت کلی می‌توانند شامل قسمت‌های زیر باشند. این قسمت‌ها، بسته به دسته بندی مراکز داده می‌‌توانند متغییر باشند:
۱) ساختار فیزیکی مرکز داده:
– سیستم‌های توزیع و کنترل برق
– سیستم‌های تهویه هوا و کنترل رطوبت
– سیستم‌های آتش‌نشانی
– سیستم‌های کنترل دسترسی فیزیکی
– سیستم‌های پشتیبان      افزونه  N+۱
۲) ساختار شبکه‌ایی مرکز داده:
– تجهیزات شبکه مانند سوییچ ها، مسیریاب ها
– تجهیزات امنیتی مانند دیواره‌های آتش، IDS ها و IPS ها، ضدویروس‌ها و سایر سامانه‌های امنیت شبکه
– سیستم‌های مدیریتی و پایش شبکه
– سرورها و برنامه‌های مورد نیاز آن‌ها
– تجهیزات غیرفعال شبکه
۳) برنامه‌های کاربردی:
– سیستم‌های امنیت اطلاعات و حفظ امنیت نرم افزار
– سیستم‌های مدیریت سیستم‌های عامل، بانک های اطلاعاتی
– سیستم‌های یکپارچه سازی اطلاعات
– پایگاه‌های داده، فایل سرورها و برنامه‌های مربوط به داده‌های عملیاتی
– سیستم‌های ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات
● ویژگی ها:
معماری مرکز داده باید به‌گونه‌ا‌‌ی باشد که در آن اعمال تغییرات به صورت پویا امکان‌پذیر باشد. پنج عامل مهم در طراحی مرکز داده عبارت است از:
– سادگی
– قابلیت انعطاف
– مقیاس پذیری
– مادولار بودن
– منطقی بودن
● استانداردهای مرکز داده
در آوریل ۲۰۰۵، TIA استاندارد TIA-۹۴۲‌ را برای مرکز داده منتشر کرد. این استاندارد مطالب زیر را پوشش می‌دهد:
۱) فضای سایت و ترکیب بندی آن
فضای اختصاص یافته به مرکز داده باید به گونه‌ای باشد که این فضا به سادگی قابل توسعه بوده و اعمال تغییرات محیطی در آن به سادگی امکان پذیر باشد. طراح باید بین هزینه‌های ترکیب‌بندی آغازی وپیش بینی فضای مورد نیاز آتی تعادل برقرار کند.
در مرکز داده باید “فضای خالی” در نظر گرفت به گونه ای که این فضای خالی بتواند رک ها و کابینت های مورد نیاز آتی را در خود جای دهد. فضای اطراف مرکز داده نیز باید به درستی برای توسعه و الحاقات آتی طراحی شود.
بخش عمده‌ی این استاندارد به مشخصات فنی مرکز داده مربوط می‌شود. این استاندارد محیط‌های عملیاتی خاصی را در راستای کمک به تعیین مکان تجهیزات براساس طراحی توپولوژی ستاره‌ای توصیه می‌کند. طراحی مرکز داده با این محیط‌های عملیاتی امکان اضافه شدن و به روزشدن برنامه‌های کاربردی و سرورها را با حداقل مدت زمان از کار افتادگی فراهم می‌کند. براساس این استاندارد یک مرکز داده باید شامل محیط‌های عملیاتی کلیدی زیر باشد:
ـ یک یا چند اتاق ورودی
مکانی برای سیستم‌های ایجاد دسترسی و نقاط مرزی است. این بخش ممکن است درون یا بیرون اتاق کامپیوتر(بخشی از مرکز داده که تجهیزات پردازش داده در آن قرارگرفته‌اند) باشد. استاندارد برای ایمنی بیشترتوصیه می‌کندکه این اتاق بیرون اتاق کامپیوتر باشد.
ـ منطقه توزیع اصلی (MDA)
بخش مرکزی که درخود، تجهیزات اصلی اتصال مانند مسیریاب‌ها و سوییچ های هسته‌ای را جای داده است. مطابق با استاندارد هر مرکز داده حداقل به یک DMA نیاز دارد. استاندارد نصب رک‌های جداگانه برای کابل‌های فیبر نوری، UTP و coaxial را توصیه می‌کند.
ـ منطقه توزیع افقی( HDA)
منطقه توزیع کابل‌کشی و تجهیزات اتصال شبکه مانند سوئیچ‌ها را می‌گویند. که مانند MDA استاندارد، نصب رک‌های جداگانه برای کابل¬های فیبر نوری، UTP و coaxial را توصیه
می¬کند. علاوه براین، استاندارد توصیه می‌کند که برای اتصال سوییچ و پچ پنل از پچ کرد با حداقل طول و وسیله‌ی مدیریت کابل استفاده شود.
هرHDA به حداکثر ۲۰۰۰ اتصال محدود می‌شود و تعداد HDA ها در مرکز داده به حجم کابل کشی و اندازه‌ی مرکز داده بستگی دارد.
(محیط‌های عملیاتی کلیدی مرکز داده)
▪ منطقه توزیع تجهیزات
این منطقه مکانی برای تجهیزات کابینتی و رک‌ها است و مسیرکابل‌ها به پچ پنل‌ها ختم می‌شود. استاندارد توصیه می‌کند برای داشتن یک راهروی سرد و گرم جهت کاهش گرمای تولید شده توسط تجهیزات و رساندن سرما به درجه لازم، رک‌ها و کابینت‌ها به صورت یک درمیان نصب شوند.
▪ منطقه توزیع جداشده (ZDA)
یک لینک اختیاری بین HDA و EDA که می‌تواند به عنوان نقطه تقویتی برای پیکربندی دوباره مطمئن یا برای جادادن تجهیزات مستقل مانند سرورها و Mainframe هایی که به پچ پنل وصل نمی‌شوند عمل کند به ازای هر ۲۸۸ اتصال تنها یک ZDA مجاز است. در این بخش وجود تجهیزات فعال شبکه و یا اتصال شبکه مجاز نیست.
▪ کابل کشی ستون فقرات و کابل کشی افقی
ارتباط بین MDA، HDA و اتاق ورودی و همچنین ارتباط بین HDA ها
می تواند از نوع کابل کشی ستون فقرات باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  آشنایی بیشتر با پورت Fire wire یا IEEE_1394

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.