تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

هوش مصنوعی چه کاربردی دارد؟

0
امتیاز دهید

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به زبان انگلیسی artificial intelligence به علمی گفته می شود که یک ربات و یا ماشین توانایی حل مسائل پیچیده علمی و مدیریتی را دارا باشد. در واقع به وسیله پیاده سازی این هوش در یک ربات می توان به گسترش علم کمک شایانی کرد. رفتار ماشین و ربات در قبال تصمیم گیری مشابه سیستم های رفتاری انسانی است و این فرآیند با بهره گیری از پیاده سازی سیستم های هوش مصنوعی در ماشین امکان پذیر است. علومی که به وسیله سیستم هوش مصنوعی قابلیت تصمیم گیری را دارا می باشد شامل ، ریاضیات، علوم کامپیوتر، پزشکی، فنی و مهندسی، علوم اجتماعی و زبان شناسی، بهینه سازی و تئوری کنترل است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی کاربرد هوش مصنوعی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما پیاده سازی و استفاده از هوش مصنوعی در سیستم های رباتی به وسیله زبان برنامه نویسی انجام می پذیرد. از مهم ترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی می توان به لیسپ، ویپی اکسپرت و پرولوگ اشاره کرد. پس از نوشتن زبان برنامه نویسی، احتیاج به یک عامل هوشمند در سیستم داریم که توانایی تصمیم گیری در شرایط مختلف را داشته باشد، پیاده سازی این سیستم می تواند تحلیل درست تصمیم گیری در شرایط مختلف را به وسیله هوش مصنوعی افزایش دهد.

کاربرد هوش مصنوعی در علوم مختلف

در علوم پزشکی به دلیل گسترش اطلاعات و پیچیدگی فرآیند ها، توجه به هوش مصنوعی بسیار می تواند برای متخصصین و پزشکان موثر باشد به طوری که یک اشتباه کوچک در این زمینه می تواند منجر به خطر افتادن جان انسان ها شود و چون دکتر و یا متخصص هم یک انسان عادی تلقی می شود و ممکن است در این زمینه دچار اشتباهاتی شود به همین دلیل پیاده سازی و برنامه ریزی برای طراحی هوش مصنوعی در این حوزه روز به روز در حال افزایش است به طوری که با پیاده سازی درست سیستم عامل هوشمند می توان با خیالی راحت اطلاعات را در تمامی سازمان به صورت دقیق و درست توسط هوش مصنوعی انتشار داد و از این بابت نباید نگران خطا و یا اشتباهات انسانی بود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  گوگل تاخیر پرواز هواپیماها را پیش بینی می کند

کاربرد هوش مصنوعی تنها در زمینه های مختلف پزشکی و مهندسی نیست به طوری که همین تلویزیونی که همه افراد چند ساعتی از روز را با آن می گذرانند از کاربرد های عظیم علم هوش مصنوعی است. تلویزیونی که میزان نور صفحه خود را به میزان تعداد افراد تنظیم می کند و یا آیفونی که توانایی تشخیص چهره های اعضای خانه خود را دارد همگی کاربرد هوش مصنوعی است.

در بهینه سازی هوشمند منازل، هوش مصنوعی حرف اول را می زند به طوری که امروزه در اکثر شهرهای بزرگ ایران و هم چنین خانه های مدرن شاهد استفاده از این سیستم هستیم. به طور مثال هنگامی که در مسافرت هستیم می توانیم به وسیله یک ربات و با پیاده سازی هوش مصنوعی در آن علمک های شیر گاز را قطع و وصل کرد تا هم از مصرف انرژی بیهوده جلوگیری کرده باشیم و هم این که در هنگام ورود به منزل با خانه ای سرد مواجه نشویم. یا این که لامپ های منازل به وسیله تنظیم سیستم های هوش مصنوعی در شب روشن می شوند و در روز با فشار دادن دکمه ای از راه دور خاموش می شوند و این از مهم ترین کاربرد های هوش مصنوعی در بهینه سازی منازل است.
هم چنین در صنعت هم هوش مصنوعی از کاربرد بسیار زیادی برخوردار است به طوری که تمامی دستگاه ها و تجهیزات تولیدی هم چون قالب گذاری، حرکت و جابجایی محصولات تولیدی در خط تولید و بسیاری از این موارد به وسیله پیاده سازی هوش مصنوعی در ماشین آلات امکان پذیر است.
امروزه کاربرد هوش مصنوعی در جهان یکی از مهم ترین بحث های هر ملت است به طوری که شاهد آن هستیم در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به خصوص در رشته های فنی و مهندسی از این شاخه صحبت می کنند و خوشبختانه بسیاری از دانشجویان بدان علاقه دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.