تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

رونمایی از مرکز عملیات امنیت شرکت شاپرک (SOC)

0
امتیاز دهید

این مرکز باهدف پایش و رصد تمامی رخدادهای امنیتی فضای سایبری شبکه پرداخت کشور طراحی و راه اندازی شده که مقدمات اجرایی آن در سال ۹۴ آغاز و از ابتدای سال ۹۶ این مرکز به بهره برداری رسیده است.

 

افشین لامعی در حاشیه این مراسم با اعلام این خبر گفت

این مرکز باهدف پایش و رصد تمامی رخدادهای امنیتی فضای سایبری شبکه پرداخت کشور طراحی و راه اندازی شده که مقدمات اجرایی آن در سال ۹۴ آغاز و از ابتدای سال ۹۶ این مرکز به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه تمام مراحل طراحی و پیاده سازی این مرکز توسط کارشناسان شرکت شاپرک انجام شده است، اظهارداشت: در طراحی این مرکز از محصولات بومی شرکت های دانش بنیان داخلی بهره برداری شده و سامانه های مختلفی در soc سلسله مراتبی شاپرک در حال استفاده هستند که از جمله می توان به siem اشاره کرد.

لامعی افزود

سامانه siem که به صورت سلسله مراتبی در کل شبکه پرداخت کشور نصب و راه اندازی شده و با رصد تمامی رخدادهای امنیتی، حمله های موفق و ناموفق به یک یا چند شرکت پرداخت را جمع آوری، تحلیل و بایگانی می کند. تحلیلگران این مرکز با استفاده از قابلیت های آن می توانند نظارتی کلان بر امنیت سایبری کل شبکه پرداخت داشته باشند. به خصوص، حملاتی که چند شرکت یا کل شبکه پرداخت را تحت تأثیر قرار می دهد، از این طریق قابل شناسایی هستند.

لامعی با اشاره به اهمیت حفظ پایداری و امنیت شبکه پرداخت خاطرنشان کرد: این سامانه به شرکت شاپرک امکان ایجاد هماهنگی در مواجهه با حملات سایبری و محدود کردن اثر نامطلوب این حملات بر شبکه پرداخت کشور را می دهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  تاسیس قرارگاه سایبری ایران

مدیر امنیت شرکت شاپرک افزود: شرکت شاپرک در این رابطه با کل شرکت های پرداخت کشور در تعامل است و با طراحی کانال های ارتباطی با مسئولان ذیربط در شرکت های پرداخت، در حال راه اندازی سرویس ۲۴ ساعته پایش و رصد امنیتی است تا اقدامات پیشگیرانه و پاسخ به حوادث را با هماهنگی شرکت ها در این بخش عملیاتی کند.

وی در پایان با اشاره به فرآیندهای استقرار یافته در مرکز عملیات امنیت سلسله مراتبی شاپرک، با ارایه آمارها و مثال هایی، اثربخشی این مرکز در مقابله با حملات سایبری را تشریح کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.