تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

اینترنت اشیاء یا IOT چیست؟

0
امتیاز دهید

آیا می دانید منظور از اینترنت اشیاء یا همان IOT چیست؟ آیا با ویژگی ها و مزیت های این سیستم آشنایی دارید و می دانید چگونه کار می کند؟ با ما همراه باشید تا در این رابطه اطلاعاتی مفید به شما عزیزان بدهیم.

 

اینترنت اشیاء چیست؟

اینترنت اشیاء یا همان IOT یک سیستم فناوری به روز و جدید می باشد که در بسیاری از حوزه های مختلف کاربرد بالایی دارد. به نوعی منظور از مبحث اتصال دستگاه ها و تجهیزات به هم وابسته توسط یک شبکه اینترنتی است که این دستگاه و تجهیزات می توانند اطلاعات خود را از طریق واسطی به نام شبکه مبادله کنند. تمامی این فعالیت صورت گرفته بدون دخالت انسان می باشد و این که پاسخی کاملا یکسان و هماهنگ از سوی بخش های مختلف دپارتمان شکل می پذیرد که منجر به بروز فعالیت و یا فرآیندی می شود.

 

مزیت اینترنت اشیاء

کار اصلی این فرآیند بر اساس اینترنت و شبکه است و این که با گسترش سیستم اینترنت اشیاءمی توان از به هدر رفتن وقت و انرژی افراد و پرسنلین جلوگیری به عمل آورد. هم چنین با کارکرد این سیستم در آینده ای نزدیک شاهد سودآوری زیاد شرکت ها می باشیم.

در حال حاضر و در محیط پیرامون ما استفاده ازاینترنت اشیاء بسیار زیاد اتفاق افتاده است، به نوعی تمامی دستگاه ها و تجهیزات الکترونیکی هم چون موبایل، سیستم های کامپیوتری، شرکت های خدمات رسانی در حوزه های الکترونیکی، ATM، یخچال ها و دستگاه های قهوه سازی بر مبنای اینترنت اشیاء و یا همان IOT کار می کنند.

بسیاری از کارشناسان فعال در این حوزه پیش بینی کرده اند که تا سال ۲۰۲۰ استفاده از اینترنت اشیاء به مرز ۳۰ میلیارد دستگاه در سراسر جهان می رسد و ارزش جهانی این سیستم نوپا در این سال به ۷ تریلیون دلار خواهد رسید. این مبحث نشان واقعی از ارزش اینترنت اشیاء را می دهد و به همین  دلیل بسیاری از افراد فعال و متخصص در این زمینه از جایگاه شغلی خوبی برخوردار هستند و روز به روز در حال رشد می باشند.

 

چگونگی کارکرد اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء به منزله وصل کردن چند دستگاه برای به اشتراک گذاری اطلاعات مختلف است. اما برای وصل کردن دستگاه های مختلف به یک اپلیکیشن نیاز داریم که بتواند این دستگاه های مختلف را به هم متصل کند. طریقه ساخت این اپلیکیشن با استفاده از زبان های برنامه نویسی بسیار پیشرفته رقم می خورد. قبل از هر کاری بایستی هدف از پیاده سازی اینترنت اشیاء یا IOT مشخص کنیم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  مایکروسافت روی کنترل ذهنی برنامه‌ها کار می‌کند

اما نمونه ای دیگر از اینترنت اشیاء وجود دارد که چندین دستگاه به گوشی هوشمند متصل می شود و کنترل تمامی دستگاه های مختلف طبق دستوراتی که به گوشی همراه وارد کرده ایم انجام می پذیرد. این روش هم با بهره گیری از سیستم شبکه به علاوه نصب و ساخت دستورات اپلیکیشنی صورت می پذیرد.

کاربرد های مختلفی در جهت این روش در زمینه بهینه سازی هوشمند منازل و حتی واحدهای صنعتی وجود دارد. زمانی که هر اتفاق ناگواری در زمینه آب، برق و گاز یک منزل مسکونی رخ دهد با بهره گیری از سیستم IOT می توان متوجه این حوادث شد و برای جلوگیری از خرابی ها و حوادث ناگوارتر اقدامات جدی تری به عمل آورد. به فرض مثال جهت باخبر شدن از نشتی های گاز و آب می توان از این سیستم استفاده کرد و قبل از این که این نشتی ها اتفاق بیفتد و یا در اولین لحظه وقوع این اتفاق، می توان از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورد به شرطی که یک فرد متخصص و باتجربه در زمینه اینترنت اشیاء و با آشنایی کامل بتواند این سیستم را پایه ریزی کند.

یک چالش جدی ذهنی در افراد عادی وجود دارد که آیا واقعااینترنت اشیاء این مزایا را دارد، در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته این سیستم نوپا از خیلی وقت پیش جا افتاده است، هم چنین رفته رفته این سیستم نوآوری در شهرهای بزرگ کشوری جا خوش کرده است، پس بهتر است از تغییرات هراس نداشته باشیم به خصوص تغییراتی که زندگی ما را راحت تر و استرس را از ما دور می کند.

مزیت های اینترنت اشیاء بسیار زیاد است و ما در این مقاله تنها به چندین مورد از این مزایا اشاره کردیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.