تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

اینترنت اشیاء در کشاورزی

اینترنت اشیاء در حوزه کشاورزی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و استفاده از این علم می تواند منجر به بهینه سازی تولید در محصولات کشاورزی شود. پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت بخوانید تا به مزیت های آن پی ببرید

0
امتیاز دهید

اینترنت اشیاء در حوزه کشاورزی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و استفاده از این علم می تواند منجر به بهینه سازی تولید در محصولات کشاورزی شود. پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت بخوانید تا به مزیت های آن پی ببرید

کاربرد اینترنت اشیاء در کشاورزی

یکی از مهم ترین عواملی که در تولید محصولات کشاورزی اهمیت دارد، تامین آب کافی است. زمانی که آب به صورت زیاد و یا کم به محصولات کشاورزی برسد، می تواند منجر به نابودی و از بین رفتن تمامی محصولات کشاورزی شود و این مساله یکی از دغدغه های اصلی کشاورزان ایرانی است. اما دیگر لازم نیست که کشاورزان نگران این مساله باشند زیرا با به وجود آمدن اینترنت اشیاء این مشکل حل شده است.

یکی از مزیت های اصلی اینترنت اشیاء در صنعت کشاورزی همین بحث مدیریت تامین آب لازم است. به وسیله سیستم های سرویس نقشه وب و نظارت سنسور راه حل تامین آب مورد نیاز برای محصولات کشاورزی حل شده است و این یکی از مهم ترین خواص اینترنت اشیاء به شمار می رود. به وسیله خدمات اینترنت اشیاء می توان مقدار آب لازم و کافی را به محصولات کشاورزی رساند و دیگر کشاورزان نگران این مساله نباید باشند.

 

در ارتباط با مدیریت منابع برای کشاورزی اینترنت اشیاء کاربرد های فراوانی دارد من جمله در مناطق خشکی و زمانی که با کمبود تامین آب نیاز داریم می توانیم از خاصیت اینترنت اشیاء برای کنترل و مدیریت شیرهای آب جهت نشتی و هدر رفت آب جلوگیری کنیم. در واقع این سیستم به وسیله سنسورهای حساس خود هر نوع نشتی و هدر رفت آب را به کشاورزان نشان می دهد و این می تواند در مناطق خشکی و بیابانی استفاده از آن سیستم بسیار موثر باشد.

 

تنها خاصیت اینترنت اشیاء در کشاورزی مربوط به منابع آبی نیست. بلکه به وسیله این سیستم هر نوع پیش بینی آب و هوایی را هم می توان انجام داد. زمانی که ممکن است در فصول برداشت محصولات، آب و هوایی سرد باعث از بین رفتن محصولات کشاورزی شود و به وسیله کاربرد اینترنت اشیاء در پیش بینی آب و هوا، می توان خطرات احتمالی در قبال از بین رفتن محصولات کشاورزی در شرایط بد محیطی را کاهش دهد و برای فرصت کافی در اختیار کشاورزان در مقابله با شرایط آب و هوای بد محیطی مهیا می شود تا بتوانند از محصولات خود به نحو احسن محافظت کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  سازگار نمودن افزونه‏ های قدیمی فایرفاکس پس از ارتقا به نسخه جدید مرورگر با روشی ابتکاری

اینترنت اشیاء در صنایع کشاورزی از کاربرد بسیار زیادی برخوردار است به طوری که در این مقاله نمی توان تمامی این کاربرد ها را بیان کرد. اما می خواهیم به مهم ترین آن ها اشاره ای داشته باشیم تا کشاورزان بتوانند تصمیم درست در قبال پیاده سازی این سیستم بر روی محصولات کشاورزی خود داشته باشند.

کاربرد اینترنت اشیا  تنها منوط به مرحله داشت محصولات کشاورزی نیست، بلکه از مرحله کاشت محصولات کشاورزی می توان از مزایای آن استفاده کرد. به وسیله اینترنت اشیاء می توان به کیفیت خاکی که قرار است محصولات کشاورزی در آن جا کاشته شود پی ببریم و هم چنین مواد تشکیل دهنده خاک و تطبیق آن با شرایط محیطی و جغرافیایی منطقه همگی به وسیله اینترنت اشیاء امکان پذیر است. هم چنین به وسیله این سیستم می توان مقدار نیرو و هزینه مورد نیاز برای مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی را برآورد کرد و کشاورز می تواند به وسیله این اطلاعات مهم و جامع تصمیمات درستی را از قبل بگیرد و به اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی مهمی در قبال حوزه کاری خود دست یابد.

اما یکی از مهم ترین کاربرد های اینترنت اشیاء در صنعت کشاورزی، کنترل آفات و چگونگی دفع آن است. در واقع به وسیله طراحی سنسورهای مربوط به اینترنت اشیاء می توان رفتار دقیق تمامی موجودات زنده و آفات را در قبال محصولات کشاورزی دریافت کرد و برای جلوگیری از آن بهترین راه حل و تصمیم برای نابودی آن ها گرفته شود. در واقع اینترنت اشیاء همگام با مسائل زیست محیطی محیط کشاورزی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.