تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

آموزش بهینه سازی سایت – گام دوم – قسمت هجدهم

0
امتیاز دهید

آموزش بهینه سازی سایت برای تجارت الکترونیک ٫ سئو

گام دوم را می خواهم به این نکته بپردازم که : چگونه گوگل سایت ها را پیدا می کند؟

تمامی موتورهای جستجو از برنامه اسپایدر خود برای پیدا کردن صفحات جدید استفاده می کنند. اسناد را پیدا می کنند ٫ به هر کدام نامی می دهند ٫ نوشته های آنها را بر میدارند و به پایگاه داده خودشان می برند. وفتی در سایتی اطلاعات جدیدی پیدا می کنند ٫ مجددا بر میگردند و آن اطلاعات را بر میدارند.

به اسپایدرهای گوگل٫ گوگل بات می گویندو در زمانی که به سایت شما سر میزنند می توانید در لاگ های سایتتان آنها را مشاهده کنید اما گوگل چگونه شما را پیدا می کند ؟

در حال حاضر ۳ روش وجود دارد

۱  – ثبت سایت در گوگل از طریق این لینک

۲ – در زمانی که گوگل سایتی را مورد بررسی قرار می دهد در صورتیکه سایت شما در آن باشد سایت شما را پیدا می کند ( مثلاْ لینک بنده در سایت شما قرار دارد و شما قبلاْ در گوگل ثبت شده هستید )

۳ – در صورتیکه سایت خود را در گوگل وبمستر ثبت کرده باشید

شما می توانید از نرم افزارهای ثبت سایت نیز استفاده کنید که این کار برای شروع خوب است ولی به شرطی که همیشه از این نرم افزارها استفاده ننمایید چون موتورهای جستجو رابطه ی خوبی با اینگونه نرم افزارها ندارند و همیشه در حال شناسایی اینگونه نرم افزارها می باشند و به محص شناسایی در بلک لیست قرار می دهند. پس مراقب باشید از نرم افزاری که استفاده می کنید در لیست سیاه نباشد!

:: فعالیت ربات گوگل

اگر شما چهار یا پنج سال قبل کتابی را در خصوص سئو و یا ثبت سایت مطالعه می کردید اکثر آنها در مورد ثبت موتورهای جستجو بود. حتی کسب و کارهایی هم که در این زمینه وجود داشت این کار را برای مشتریان انجام میدادند هنوز هم به کار خودشون دارند ادامه می دهند ولی باید این نکته را بدانید که الگوریتم ها همیشه در حال تغییر هستند. به عنوان مثال گوگل هر ۶ ماه قوانین خودشو عوض می کنه و یا یاهو هر سال !

در حال حاضر بهترین راه برای اینکه موتورهای جستجو سایت ما را به خوبی پیدا کنند  و اکثر صفحات را ایندکس کنند استفاده از سایت مپ SIte Map است که در آینده در مورد آن صحبت خواهیم کرد

کنترل فعالیت موتور ربات های جستجو در زمینه این است که شما به گوگل کمک کنید تا سایتتان را پیدا کند و از همه مهمتر تمامی صفحاتتان را ایندکس کند . شاید باعث تعجب شما باشد که شرکت های با سایت هایی بزرگ این مشکل را دارند . من برای مشتریان بزرگم بیشتر انرژی خود را در این زمینه قرار می دهم.

همانطور که مشاهده خواهید کرد سایت های خوب به خوبی میزبانی شده اند . حتی اگر می خواهید یک وب سایت جدید بسازید و یا اگر می خواهید مجدداْ روی یک وب سایت کار کنید به شما نشان می دهم که چگونه توسط گوگل به راحتی پیدا شوید و تمامی صفحات شما به صورت کامل توسط گوگل ایندکس شود.

 ::‌ کنترل ربات گوگل

برای بعضی مدیران سایت ربات گوگل زیاد به سراغ آنها میاید.  و این باعث مصرف پهنای باند می شود ولی برای بعضی ها خیلی دیر این کار را انجام می دهد بعضی ها هم نگران این هستند که ربات های موتورهای جستجو سراغ آنها نرود و سایتشان در موتورهای جستجو قرار نگیرد. در حال حاضر موتورهای جستجو سایت جدید شما را مرور می کنند و در حالیکه سایت شما به طور منظم به روز رسانی شود سریعتر به سایت شما سر میزنند ولی شما می توانی فعالیت ربات ها را از طریق آشنایی با آنها کنترل نمایید.

برای اینکه بتوانید فعالیت ربات گوگل را کنترل کنید می دتوانید از فایل robot.txt  و یا این لینک که متعلق به خود سایت گوگل و ربات گوگل است استفاده نمایید

این فایل با فرمت اصلی در شاخه روت سایت خود قرار می دهید. برای مثال اگر سایت شما www.faedu.ir است٫فایل باید در این مسیر قابلی مشاهده باشد www.faedu.ir/robot.txt . شما می توانید از این فایل برای کنترل تصاویر و مدیا و غیره استفاده نمایید. شما می توانید با استفاده از این فایل یک یا چند شاخه را از دسترسی روبوتها محدود کنید. کافیست در خط اول نام ربات را وارد کرده و در خط بعد نام پوشه

برای کنترل کردن میزان رجوع ربات ها ی گوگل باید در گوگل وبمستر تولز عضو شوید و در آنجا میزان مراجعات را می توانید مشخص کنید

پیشنهاد می کنیم بخوانید  آموزش بهینه سازی سایت – برجستگی کلمه کلیدی – قسمت شانزدهم

گوگل وبمستر

گوگل وبمستر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.