تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

اعتیاد به اینترنت احتمال افسردگی را در نوجوانان افزایش می دهد

0
امتیاز دهید

تهران- محققان می گویند نوجوانانی که زمان زیادی را صرف اینترنت می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامت از جمله افسردگی قرار دارند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی سان، مطالعات پیشین نشان داده بود ، صرف زمان طولانی برای استفاده از اینترنت با بروز مشکلاتی برای سلامت روانی مرتبط است.
این تحقیق که نتایج آن درنشریه طب کودکان منتشر شده حاکی از آن است که بزرگسالان باید زمان معقولی را صرف استفاده از اینترنت کنند و شیوه ای برای استفاده درست نوجوانان از اینترنت بیابند.
این پژوهشگران داده های یک بررسی سلامت در سال ۲۰۰۲ سوئیس بر روی هفت هزار دانش آموز نوجوان ۱۶ تا ۲۰ ساله را مورد مطالعه قرار دادند.
محققان شرکت کنندگان در این مطالعه شامل دو هزار و ۲۰۵ دختر و سه هزار و ۹۰۶ پسر را به چهار گروه تقسیم کردند: افرادی که زیاد از اینترنت استفاده می کردند (دو ساعت و یا بیشتر در روز)، کاربران منظم اینترنت( کمتر از دوساعت در روز)، کاربران گاه به گاه اینترنت ( افرادی که در هفته یک بار به اینترنت مراجعه می کنند) و افرادی که اصلا با اینترنت کاری ندارند ( افرادی که طی ماه گذشته اصلا به اینترنت مراجعه نکردند).
آنها دریافتند افرادی که زیاد از اینترنت استفاده می کنند (دختر و پسر) بیش از کاربران منظم اینترنت در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.
این مطالعه نشان داد پسرهای این گروه در معرض خطر چاقی قرار دارند، در حالی که دخترها گرفتار کمبود خواب هستند.
نکته جالب توجه در این بررسی این بود که افرادی که اصلا از اینترنت استفاده نمی کردند بیشتر از کاربران منظم اینترنت در معرض خطر افسردگی قرار داشتند.
محققان دلیل این امر را دور بودن از ارتباط با همسن و سالان می دانند.
این تحقیق موسسه پزشکی اجتماعی و پیشگیرانه در سوئیس نخستین بررسی است که نشان می دهد استفاده بسیار اندک از اینترنت نیز می تواند برای سلامت فرد مضر باشد.
محققان با تاکید بر لزوم اجتماعی بودن نوجوانان می گویند افرادی که با همسن و سالان خود در ارتباط نیستند احتمالا احساس منزوی بودن می کنند و ممکن است آسان تر در معرض افسردگی قرار گیرند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  اینترنت اکسپلورر ۹ ایمن ترین مرورگر در مقابل برنامه های مخرب

منبع : ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.