تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

اپن‌لیکس، گونه دیگری از ویکی‌لیکس

0
امتیاز دهید

اپن‌لیکس گونه دیگر از ویکی‌لیکس می باشد ، سایتی است که ارسال‌های خصوصی ، مخفی ، رسانه ‌های دسته‌بندی شده را از منابع خبری و سرچشمه‌های خبر بی‌نام و نشان منتشر می‌کند ، و به طور رسمی ادامه پیدا کرده است  ، ویکی‌لیکس ، همانطور که ممکن است شما بدانید ،  در معرض انتقادها زننده قرار گرفت و به دلیل اخباری که از این سایت منتشر می‌شد با فشار زیادی از طرف دولت‌ها و سازمانهای گوناگون روبرو شد . در ادامه همین امر اپن‌لیکس کارخود را برای پر کردن حفره ویکی‌لیکس شروع کرده‌است . آنها مایلند که اینکار با آماده سازی “خدمات عمومی و اختصاصی رایگان برای افرادی که اشتباهات را گزارش می‌دهند و سازمانهایی که به شفافیت علاقه دارند ” انجام دهند . این سایت به دنبال ایجاد یک پایگاه دانش با هدف تهیه یک مرجع جامع برای تمام نواحی که افراد اطلاع رسان در آن قرار دارند می‌باشد . اجازه دهید به شیوه‌ای که آنها می‌خواهند از مشکلات ویکی‌لیکس پیش دستی کنند نگاهی بیندازیم .

اپن لیکس با ویکی‌لیکس چه تفاوتی دارد ؟

همانطور که آرس تچینا گفته است ، اپن‌لیکس ثابت کرده‌است که برنامه‌ای برای انتشار اطلاعات را توسط خودش ندارد ، ولی تا حدودی به افراد ثالث کمک میکند به اخبار درز کرده که بعدا  در معرض عموم قرار خواهد گرفت، دسترسی پیدا کنند. افراد ثالث شامل سازمانهای خبری و غیرانتفاعی خواهند بود . قرار است نیمی از این “اعضا”توسط جامعه اپن‌لیکس دستچین شوند ، در حالی که نیمه دیگر قادر خواهند بود که در بین روند نقاضای عمومی گونه‌ها قرار گیرند .

پیشنهاد می کنیم بخوانید  اینترنت اکسپلورر ۹ ایمن ترین مرورگر در مقابل برنامه های مخرب

این سایت ، هنوز به طور کامل اجرایی نشده است ، ولی آنها فایل تصویری “اولین پیش‌نویس (first draft)” را که در زیر نشان داده شده است را منتشر کرده‌اند . این فایل روند درز اخبار و انتشار آن را  که توسط اپن‌لیکس حمایت می‌شود را توضیح داده است و تفاوت کار اپن‌لیکس با دیگران را به تصویر کشیده‌است .

اگر شما درباره اینکه اپن‌لیکس چیست یا برای چه کسی است ، همچنین استدلال‌های قانونی برای این‌گونه سایت‌ها چیست ، سوال بیشتری دارید صفحه سوالات متداول اپن‌لیکس را نگاهی بیندازید . اطلاعات خوب زیادی در آنجا قرار دارد . شما در باره پلتفرم جدید اپن‌لیکس چه فکری می‌کنید .

منبع: makeuseof

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.