تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

اینترنت ملی دلیل کندی اینترنت است؟

0
امتیاز دهید

اینترنت ملی دلیل کندی اینترنت است؟

طی چند هفته اخیر و شاید بهتر باشد بگوییم چند ماه اخیر آنقدر شبکه اینترنت کشور با اختلال و افت سرعت مواجه بوده که جان کاربرانش را به لبانشان رسانده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، در این بین به دلیل عدم پاسخی روشن از سوی مسئولان تنها تامین کننده پهنای باند کشور، یعنی شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات و شرکت‌های ندا شایعاتی در خصوص بروز این اختلال در شبکه اینترنت کشور شنیده می‌شود.

یکی از این شایعات که توسط برخی رسانه‌ها منتشر شده، علت اختلال در شبکه اینترنت کشور را به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارتباط می‌داد.

برای اطلاع از درستی این خبر با پیام کرباسی، کارشناس اینترنتی گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده‌ایم که می‌خوانید:

آیا درست است که برخی اختلالات اخیر در شبکه اینترنتی را به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات ارتباط می‌دهند؟
به اعتقاد من این ادعا صحیح نیست، چرا که مسئولان مربوطه برای اجرای این طرح هنوز اقدامات عملیاتی موثر در راه‌اندازی این شبکه را شروع نکرده‌اند. شاید بخش‌هایی از اجرای این پروژه شروع شده باشد، اما به اعتقاد بنده، جنبه عملیاتی آن هنوز اجرایی نشده است.

بعد از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات چطور. آیا این راه‌اندازی می‌تواند باعث کند شدن سرعت اینترنت بین‌المللی شود؟
به نظر نمی‌رسد راه‌اندازی این شبکه باعث کند شدن سرعت اینترنت بین‌المللی شود، چرا که این دو هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند. البته طبیعی است که اگر شبکه ملی به درستی بارگذاری، تنظیم و برنامه‌ریزی شود، نه تنها از بار ترافیکی دروازه‌های بین‌المللی کشور کم خواهد شد، بلکه آن بخشی از ترافیک که باید از کشور خارج شود پهنای باند کمتری را اشغال کرده و طبیعی است که ظرفیت نظارت بر آن نیز کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  آپدیت-جیمیل-با-امکانات-جدید-از-راه-رسید

آیا اطلاعی از دلیل اصلی کند شدن و به نوعی اختلال در سیستم اینترنت کشوری دارید؟
خیر. به نظر من اختلالی وجود ندارد به جز آنکه چند بار در یک ماهه اخیر شاهد عدم امکان اتصال به بانک‌ها(دارای پروتکل https) یا سرویس‌هایی چون ایمیل یا چت بوده‌ایم، اما این اختلالات مقطعی بوده‌اند. البته بندرت مسئولان در خصوص قبول اختلالات و تعیین بازه‌ای جهت رفع آن اقدام می‌کنند، مگر آنکه قطعی کامل سرویس و آن هم برای چندین ساعت پیاپی اتفاق بیافتد. این عدم اطلاع‌رسانی همواره مورد انتقاد ما بوده است.

یعنی اختلال و کاهش سرعت بیشتر روی پروتکل‌های https دیده می‌شود؟
به طور قطع نمی‌توانم بگویم. چون من دراین زمینه نباید پاسخگو باشم و مسئولان مربوطه یعنی زیرساخت باید در این زمینه اظهارنظر کنند که تاکنون هم در این زمینه سکوت خبری دیده شده است. البته این اختلالات گاهی در سطح کشوری مشاهده می‌شوند و گاهی به صورت شرکتی. حتی گاهی از اوقات، کاربر می‌تواند از https برای اتصال به سایتی در خارج از کشور صبح وصل شود، اما در شب خیر. شاید این گونه رفتار متفاوت و تغییرات قابل مشاهده در مسیریابی‌های ارتباط با اینترنت، کاربران را کلافه کرده است. همچنین آنچه مسلم است این است که وزیر ارتباطات استفاده از فیلترشکن‌ها و VPN را غیرقانونی عنوان و جلوگیری از ایجاد شبکه‌های مجازی خصوصی نیز تایید شده است.

منبع : دنیای اقتصاد روز سه شنبه مورخ ۱۳ دی ماه سال ۱۳۹۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.