تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

تأملی بر شکار هواپیمای جاسوسی RQ-170 آمریکا !

0
امتیاز دهید

تأملی بر شکار هواپیمای جاسوسی RQ-170 آمریکا !

نکته: بنده سعی می کنم تنها از دیدگاه سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات به بررسی بپردازم و هیچگونه افکار سیاسی دخیل در این مطالب نیست

خیلی وقته که این متن رو آماده کردم ولی خواستم آبها از آسیاب بیفته بعد منتشر کنم!!!!!!

اخیراً ایران به یک هواپیمای جاسوسی فوق پیشرفته دستگاه اطلاعاتی آمریکا RQ-170 که حتی در اختیار وزارت دفاع این کشور هم قرار ندارد دست پیدا کرده وآمریکا نیز به نوعی به این مساله به این صورت که این پرنده در افغانستان ناپدید و سپس به ایران منتقل شده و در حال حاظر آهن پاره ای بیشتر نیست اذعان کرده است، با این همه عکس العمل ایران پس از دستیابی به این پرنده جالب توجه بوده و اعلام کرده که ایران دارای واحدهای پدافندی قوی و جنگ الکترونیک در این زمینه است که با شناختهای موجود به نظر میرسد واحدهای جنگ الکترونیک و جنگ سایبری ایران از ضعیف ترین واحدهای پدافندی کشور باشند، چهارشنبه گذشته باخبر شدیم ایران قصد دارد تا در برنامه ‌ای خبری درروز پنجشنبه جزییات شکار این پرنده را در اختیار مخاطبین قرار دهد اما متاسفانه این برنامه صرفاً نشان دادن عکس این هوا پیما بر روی مانیتورهای بزرگ صدا و سیما و اعلام در اختیار گیری این هواپیما بود که این اطلاعات نه تنها جزییات که حتی کلیات قضیه این شکار هم نبود و معلوم نیست منظور از جزییات در این برنامه چه بوده است!


ضمناً عکسهایی از این هواپیما و ماکتهایی از آن از مدتها قبل در شبکه های خبری و اینترنت منتشر شده بود، اما نکته جالب تر ادعای ایران در ساخت نمونه های مشابه این سیستم از قبل است ولی هیچگاه راجع به مهمترین عامل استفاده از این پرنده ها یعنی (ماهواره) اشاره نشد و معلوم نیست سیستمهای جاسوسی ایران بدون هدایت ماهواره ای چگونه قابلیت مشابه با این نمونه را دارند! آنچه مشخص است بنده به عنوان یک ایرانی آرزو دارم تا ایران به سطحی بالاتر از این ادعا رسیده باشد و به عنوان یک قدرت در منطقه بتواند از نفوذ و جاسوسی اطلاعات در خاک خود صیانت کند و هیچ افتخاری برای کشور بالاتر از رسیدن به تکنولوژیهای پیشرفته اطلاعاتی و ضد اطلاعاتی نیست، بیاد داشته باشیم که به هر صورت و هر شیوه ای ایران حتی یک لاشه از این هواپیمای جاسوسی را در اختیار گرفته باشد که صد البته اینطور هم هست، کار بسیار مهم و فوق العاده ای انجام داده، اما بهتر بود با بیان شفاف و دقیق برخی اطلاعات از غوغاسازی بی مورد جهت افزایش کاذب عرق ملی مردم استفاده نکند، برای روشن تر شدن موضوع کمی بیشتر راجع به این پرنده توضیح میدهیم:

هواپیما بدون سرنشین دروازه RQ-170، یک پرنده بدون سرنشین جاسوسی است که در ارتفاع بیش از ۱۵ کیلیومتری از سطح زمین قابلیت پرواز دارد و به نوعی طراحی شده است که قابل رویت نباشد. این هوا پیما قادر است چندین روز در هوا معلق بماند و تصاویر با کیفیت بالا و نقشه های اطلاعاتی از موقعیتهای مختلف تهیه کند، این هواپیما علاوه بر قابلیت فرار از رادارها و دریافت امواج رادیویی، قابلیت نفوذ در امواج رادیویی و ایجاد اختلالات گسترده الکترونیکی را نیز دارد. به این معنی که می‌توان از فاصله زیاد خود با زمین، پس از جمع‌آوری داده‌های موجود در امواج رادیویی و ارسال آنها به مرکز، تصمیم فرماندهان را مبنی بر ارسال پیغام‌های غلط به دشمن را با نفوذ سامانه اطلاعاتی آنها را نیز اجرا کند. و البته همه اینها به صورت ریل‌تایم اجرا می‌شود. سیستم پیشرفته اطلاعاتی کار گذاشته شده در این به اصطلاح پهباد که به شکارچی دروازه جهنم مشهور است، عملا آن را به یک غول جاسوسی تبدیل کرده است. این سیستم می‌تواند به راحتی امواج رادیویی با برد بلند را شناسایی کند. قدرت دریافت داده‌های ویدئویی آن به حدی است که از ارتفاع بالا می‌تواند حتی الگوی حرکتی انسان را در سطح زمین پیگیری و شناسایی کند. این پرنده برای کنترل از سیستم‌های هدایت متنوع و چندگانه برخوردار است و هر سیستم دارای هدایت دوگانه است. برای ارسال و دریافت اطلاعات و هدایت این پرنده ماهواره‌های ویژه و پیشرفته که دوره تناوب آنها با دوره تناوب زمین یکسان است و نسبت به یک ناظر زمینی همیشه در موضع ثابتی قرار می‌گیرند موضوع رله امواج برای هدایت این وسیله را برعهده می‌گیرند، و برای امنیت بیشتر این پرنده از ایستگاههای زمینی کنترل مستقیم نمیگیرد یعنی باید از طریق ماهواره و آپلینک اطلاعات رد و بدل شود که در این شیوه دستیابی به کنترل این پرنده به شدت محدود میشود. ضمناً همه اطلاعات و ماهیت امواج کد شده و ناشناخته بوده و دستیابی به اطلاعات ارسالی سیستم کنترلی را غیر ممکن میکند، چه برسد به اینکه در هدایت قابل نفوذ باشد، جدای از اینها این پرنده همزمان با این سیستم هدایت از طریق ۳ سیستم هدایتی و کنترلی دیگر به نام‌های دیسمک، ترکام و آی‌ان‌اس هدایت می‌شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  عدم حمایت دولت، تنها ضدویروس ایرانی را به تعطیلی کشاند

تأملی بر شکار هواپیمای جاسوسی RQ-170 آمریکا !

یکی از این سیستم‌ها براساس تطبیق ارتفاع وسیله پرنده با توپولوژی زمین و دریافت اطلاعات واقعی از ارتفاع پرنده نسبت به اطلاعات برنامه‌ریزی شده در رایانه سیستم‌های هدایت کنترل استفاده می‌کند و موقعیت خود را ترسیم می‌کند و حرکتش را براساس برنامه‌ریزی انجام می‌دهد. یکی دیگر از این سیستم‌ها براساس تصاویر دریافتی از پرنده و تطابق آن با تصاویر کامپیوتری آن را هدایت می‌کند و سیستم دیگر براساس شتاب‌سنج‌هایی است که با گرفتن انتگرال دوگانه از شتاب موقعیت جسم پرنده در شرایط واقعی تعیین می‌شود و نسبت به موقعیتی در رایانه آن جسم پرنده تعبیه شده انحرافاتش اندازه‌گیری می‌‌شود و این به سیستم هدایت کنترل بازخورد داده می‌شود و او خودش را اصلاح می‌کند. همه این وسایل هدایت و کنترل در این پرنده از دقت‌های فوق‌العاده بالایی برخوردارند و اگر یکی از آنها عمل نکند سیستم پشتیبان دیگری آن را هدایت می‌کند تا پروازش را از روز مسیرهای از پیش تعیین شده هدایت کند و اگر همه این سیستم‌ها به دلیلی از کار بیفتد که امری غیرممکن است و جسم پرنده از محدوده مورد نظر خارج شود و یا اختلالی در دریافت اطلاعات مشاهده شود سیستم به طور خودکار بر اساس نقشه توپولوژیک که از لحظه شروع آنرا طراحی کرده خود به خود به نقطه صفر پروازی خود یعنی همان مبدا پرواز باز میگردد و در صورت عدم موفقیت یا نقص فنی و یا هر عامل دیگر که کنترل را مشکل سازد این وسیله به صورت خودکار منهدم می‌شود تا قطعات آن در اختیار کشور دیگر قرار نگیرد. با ذکر اینها مشخص میشود حداقل فرضیه در اختیار گیری هدایت این هواپیما بسیار بعید به نظر میرسد و هرچند گمانه زنی های زیادی از سوی سیتمهای اطلاعاتی سایر کشورها در این زمینه صورت گرفته اما با فرض درست بودن اقدام خود ایران برای در اختیار گیری این پرنده چه از طریق سرقت در خاک افغانستان و چه شکار مستقیم به وسیله شلیک مستقیم به این پرنده، کار بزرگی صورت گرفته به حدی که تاکنون روسیه و چین نیز موفق به چنین کاری نشده اند و اشتیاق بیش از حد معمول این دو کشور برای بازدید و در اختیار گیری این پرنده خود گویای همین مطلب است اما پرهیز از غوغا سازی در این مطالب و تحریک احساسات مردم نیز تا حد زیادی صحیح و معقول به نظر نمیرسد، چون این مطلب حتی در صورت صحت میتوانست کاملاً محرمانه و سری تلقی شده و بجای وارد شدن به مسائل تبلیغاتی مسائل استراتژیک بیشتری برای کشور به ارمغان بیاورد، هرچند که مشاهده و در اختیار گیری این هواپیما بیشتر برای ما زنگ خطر و به رخ کشیدن توان نظامی سایر کشورهاست تا احاطه اطلاعاتی ما به این مباحث! به امید روزی که واقعاً به این نقطه از ادعا رسیده باشیم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.