تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

در باره شایعه ویروس «استارس»

0
امتیاز دهید

استارس

در صورت عدم پاسخگوئی به این سوالات، می‌توان به این نتیجه رسید که هنوز در حوزه شناسائی و پاکسازی بدافزارها در مجموعه صنایع کشور با گذشت ۱۰ ماه از آشکار شدن جاسوس‌افزار استاکس‌نت، هنوز هیچ حرکت قابل قبولی صورت نپذیرفته است.

در پی درج خبری در ایتنا پیرامون انتشار ویروسی به نام «استارس» در کشورمان، متن زیر از سوی شرکت مهندسی مهران رایانه به عنوان توضیح به دستمان رسید.
به گزارش ایتنا، این متن که از سوی رییس هیئت مدیره و مدیر نرم‌افزار مهران رایانه ارسال شده، به شرح زیر می‌باشد:

مدیر مسئول محترم ایتنا
با سلام
طی هفته گذشته رئیس سازمان پدافند غیرعامل در مصاحبه‌ای اعلام فرمودند که: «جاسوس‌افزار شماره دو به نام “استارس” توسط دانشمندان جوان ایرانی شناسائی و مهار گردیده است»، که با پیگیری این شرکت از مرکز ماهر و مرکز تحقیقات مخابرات که عضو مرکز CERT آسیا می‌باشد و مراکز آپا دانشگاهی، همگی اظهار بی‌اطلاعی نموده‌اند.

در عرف جهانی در مورد ویروس‌های جدید چنانچه خبری توسط مراکز آزمایشگاهی اعلام گردد حتما باید مستندات آن ارائه شود، و در صورت عدم ارائه مستندات، بعنوان شایعه مطرح خواهد گردید.
همینطور چنانچه جاسوس‌افزار باشد و دانشمندان جوان ایرانی آن را کشف کرده باشند، باید حدس زد که موضوع محرمانه است و نباید در رسانه‌ها مطرح می‌گردید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه پس از نصب ویندوز ۷، ویندوز قبلی مان را بازگردانیم؟

همچنین یکی از مسئولان وزارت صنایع در مصاحبه فرموده‌اند: «او با اشاره به این‌که هم‌اکنون در حال جمع‌آوری اطلاعات و رصد آلودگی‌های احتمالی هستیم، عنوان کرد: تاکنون گزارش خاصی درباره‌ آلودگی واحدهای صنعتی کشور به این ویروس به دست ما نرسیده است.»

خواهشمند است چنانچه بحث محرمانه نیست بفرمائید ویروس تخیلی «استارس» چه رفتاری در سیستم‌های صنعتی ایجاد می‌کند، تا کارشناسان مراکز صنعتی بتوانند آن را کشف کنند؛ و در ثانی اگر رفتار آن ویروس در واحد صنعتی مشاهده گردید با چه ابزار داخلی می‌توان آن را شناسائی و پاکسازی نمود؟

در صورت عدم پاسخگوئی به این سوالات، می‌توان به این نتیجه رسید که هنوز در حوزه شناسائی و پاکسازی بدافزارها در مجموعه صنایع کشور با گذشت ۱۰ ماه از آشکار شدن جاسوس‌افزار استاکس‌نت، هنوز هیچ حرکت قابل قبولی صورت نپذیرفته است.

در پایان آزمایشگاه تحلیل بدافزار ایمن با ۱۸ سال سابقه، آمادگی خود را برای محافظت از زیرساخت‌های صنعتی کشور در برابر بدافزارها مخصوصا جاسوس‌افزارها اعلام می‌نماید و معتقد هستیم با کمک و همکاری دولت می‌توان ظرف مدت ۹ ماه محصول ضدویروس ایمن را به حدی توسعه داد که نگرانی تهدیدات بدافزارها در مراکز صنعتی را به نحو احسن از بین برد.

با تقدیم احترام
حمید رضا سعدی
مدیر نرم افزار شرکت مهران رایانه

 

منبع : ایتنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.