تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

دوازدهمین شورای رگولاتورهای جنوب آسیا (SATRC) امروز آغاز شد

0
امتیاز دهید

وزیر ICT گفت: با توجه به جوان بودن جمعیت ایران و نیاز بالا به خدمات موبایل در کشور، انتظار می‌رود اپراتور سوم بتواند حداقل ۱۵ میلیون مشترک با تکنولوژی نسل سوم موبایل را تامین کند.

رضا تقی‌پور – وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات – در دوازدهمین اجلاس شورای رگولاتورهای جنوب آسیا با اظهار خرسندی از میزبانی کشورمان در این اجلاس اظهار کرد: وزارت ارتباطات، شرکت مخابرات ایران را که مشتمل بر ۳۲ شرکت مخابرات استانی و شرکت ارتباطات سیار است، به عنوان یک سرمایه ملی با هدف بهبود کارآیی و هم‌چنین اعمال مدیریت موثر بر منابع از طریق بورس به متقاضیان بخش خصوصی عرضه کرد.

او ادامه داد: این خصوصی‌سازی شرکت مخابرات را قادر می‌کند در دنیای پررقابت امروز با سازمانی جدید با مدیریت کارآمد و تفکری نو، وظیفه محوری خود را در ارائه‌ی خدمات و ایجاد زیرساخت‌های لازم انجام دهد.

تقی‌پور یادآور شد: هم‌چنین در ماه‌های اخیر و با حضور رییس جمهوری، پروانه اول اپراتور پست واگذار شد تا زمینه‌ی لازم برای عرضه‌ی سهام این شرکت دولتی در بورس به منظور مشارکت هرچه بیش‌تر بخش خصوصی در اداره‌ی کشور فراهم شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵ میلیون خط تلفن ثابت و حدود ۵۳ میلیون خط تلفن همراه که شامل ۷۲ درصد ضریب نفوذ در کشور وجود دارد و واگذاری انواع تلفن همراه و ثابت در کشور در کم‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

به گفته وزیر ارتباطات بیش از ۳۲ میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارد که شبکه‌ی اینترنت نیز با توجه به جامعه جوان ایران و استقبال آن‌ها از سرویس‌های این فن‌آوری، وضعیت قابل قبولی دارد.

وی گفت: در همین حال برنامه‌های گسترده بسیاری برای افزایش پهنای باند اینترنتی در کشور فراهم شده تا زمینه‌ی لازم برای ارائه‌ی خدمات الکترونیکی از طریق فضای مجازی به متقاضیان با سرعت بسیار مناسب فراهم شود.

تقی‌پور با بیان این‌که گسترش خدمات ICT روستایی هدف اصلی برنامه‌ریزی و ارتقای خدمات در سراسر کشور است، گفت:‌ دولت ایران توانسته به واسطه‌ی اجرای این پروژه، خدمات پستی و مخابراتی را به روستاییان ارائه دهد و بر همین اساس سازمان‌های بین‌المللی کشورمان را جزو کشورهای برتر اجراکننده این پروژه اعلام کردند و در همین جا اعلام آمادگی می‌کنیم تا تجربیات خود را در این زمینه به کشورهای عضو SATRC ارائه کنیم.

او تاکید کرد: این وزارتخانه به عنوان سیاست‌گذار بخش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات اهداف مهمی را برای شرکت‌های مخابراتی مشخص کرده که از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد زیرساخت مخابراتی در کشور است؛ در همین چارچوب تاکنون بیش از ۱۲۵ هزار کیلومتر فیبر نوری پرظرفیت‌، استان‌ها و شهرهای بزرگ را به هم متصل کرده و شبکه‌ی فیبر نوری داخلی شهرها نیز گسترش روز افزونی دارد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: شبکه فیبر نوری کشور به نحوی طراحی و اجرا شده که سراسر کشور را پوشش می‌دهد و امکان برقراری ارتباط با همه کشورهای منطقه را به سادگی فراهم کرده است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  رفع فیلتر تلگرام تا فردا

وی گفت: در حال حاضر این شبکه به همه کشورهای همسایه به جز پاکستان وصل است؛ تکمیل این شبکه با همکاری کشورهای منطقه تاثیر بسیار زیادی در ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات ICT در سطح ملی و منطقه‌ای خواهد داشت.

وزیر ICT با بیان این که کشورهای در حال توسعه در آسیا، سیاست‌های کلان اقتصادی خود را به گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که به شتاب فزاینده‌ای در رشد بخش مخابرات و ارائه خدمات، از بعد کمی و از بعد کیفی بینجامد گفت: در ایران نوسازی و توسعه‌ی شبکه‌های ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از یک سو و تعامل موثر و فعال با مجامع بین‌المللی از سوی دیگر اهمیت ویژه‌ای در اهداف و برنامه‌های توسعه اقتصادی کشور دارد.

او خاطر نشان کرد: وزارت ارتباطات در زمینه بین‌المللی نیز توان خود را به حضور فعال و موثر در مجامع تخصصی بین المللی و منطقه‌ای به‌خصوص در SATRC و APT معطوف داشته و در زمینه بین‌المللی انتظارات در حال تحول و شکل گیری است.

به گفته تقی‌پور از یک سو ظهور فن‌آوری‌های جدید به همراه نگرش‌های نو در زمینه‌های اجرایی و مدیریت و از سوی دیگر لزوم کارآمدی در سازمان‌های بین‌المللی و نیاز به پاسخگویی به مقوله‌های جدید ما را به همکاری و تعاون، فرامی‌خواند و لذا ایجاد راهکارهای مناسب برای تحکیم و ارتقای همکاری‌های منطقه‌یی و بین‌المللی از مهم‌ترین محورهای برنامه توسعه این وزارتخانه بوده و تلاش‌های زیادی برای ایجاد و تقویت همگرایی و همکاری‌های بین‌المللی در چارچوب سازمان ‌ها و نهادهای تخصصی صورت گرفته است.

وزیر ارتباطات گفت: باور دارید که همکاری جمعی زمینه‌ساز اعمال چند جانبه‌گرایی در مقابل یک جانبه‌گرایی است؛ این وزارتخانه از اعضای موثر اتحادیه‌های ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات بوده و همواره تلاش دارد در تعامل دو سویه ضمن استفاده از موثر از اتحادیه‌های بین‌المللی، نقش موثری در پیش برد اهداف جمعی سازمان ایجاد کند.

ایشان همچنین افزود: تقویت همگرایی و تعاملات در چارچوب سازمان‌های منطقه‌ای خصوصا SATRC که در نهایت منجر به مشارکت در فرآیندهای منتهی به سیاست‌گذاری‌های مجامع بین‌المللی نظیر ITU است، از اولویت‌های این وزارتخانه است و در همین راستا این وزارتخانه با هر برنامه‌ای که به تقویت SATRC منجر می‌شود، مشارکت فعال خواهد داشت.

او ادامه داد: ‌خوشبختانه گروه کشورهای SATRC به عنوان مجموعه‌ای تاکنون با برگزاری ۱۱ نشست و چندین جلسه اقدامات بسیار مثبتی را برای تحقق اهداف اشاره شده به عمل آورده‌اند.

وی در پایان گفت: ضمن آرزوی مجدد در موفقیت این اجلاس امیدوارم که این فرصت زمینه تعاملات و مشارکت جمعی را در ملت‌های منطقه و جهان ارتقاء دهد.

وی افزود: ایجاد اپراتور سوم تلفن همراه که مجوز آن اخیرا صادر شده، این امکان را فراهم می‌کند که همکاری سازنده و تعاملی مثبت بین بخش‌های دولتی و خصوصی با هدف رشد اقتصادی کشور، تامین نیاز متقاضیان و ایجاد اشتغال برای نسل جوان به وجود آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.