تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

زمان در دسترس سرور

0
امتیاز دهید

تصور کنید که آدرس یک سایت اینترنتی را در مرورگر خود وارد می کنید ولی با صفحه ای مواجه می شوید که به شما پیغام می دهد وب سایت مورد نظر پیدا نشد، چه احساسی نسبت به آن پیدا می کنید به خصوص اگر این مشکل بار ها تکرار شود. حال اگر این وب سایت متعلق به شما باشد چه؟ اگر شما مدیر یک وب سایت اینترنتی هستید احتمالاً تاکنون با مشکل در دسترس نبودن سرور سایت خود برخورد کرده اید. سرور یک وب سایت اینترنتی باید به صورت ۲۴ ساعته سرویس دهی کند ولی گاه شرایطی پیش می آید که سرور وب سایت شما با مشکلاتی مواجه می شود و پاسخگوی کاربران نیست. خوب این مشکلات در دنیای اینترنت که امنیت و پایداری همیشه در حال تهدید است امری طبیعی است ولی اگر زیاد تکرار شود سبب متضرر شدن صاحب یا مدیر آن وب سایت می شود حال سوال اینجاست که این از کار افتادن های سرور تا چه میزان قابل قبول است و چگونه می توان از بروز این شرایط آگاه شد؟

خوب این بستگی به شما دارد که چقدر پول خرج کنید و در انتخاب یک هاست مناسب چقدر تحقیق کنید اما اگر یک سرور مناسب با قیمت نه چندان بالا انتخاب کرده باشید احتمالاً ۲ الی ۳ بار در سال آن هم هر بار حداکثر به مدت نیم ساعت سرور شما از کار خواهد افتاد ولی اگر در انتخاب سرور به اندازه کافی دقت نکنید و هاستی با کیفیت پایین نصیب شما شود احتمالاً هر ماه این مشکل را خواهید داشت. اما نکته ای که وجود دارد این است که ممکن است شما هیچوقت متوجه این از کار افتادن ها نشوید یا فقط موارد کمی از آنها را متوجه شوید. و حال آنکه این از کار افتادن ها سبب از دست دادن بازدید کنندگان وب سایت مذکور خواهد شد و اعتبار آن را تحت تأثیر قرار می دهد. این از کار افتادن ها در جایگاه وب سایت شما در موتورهای جستجو هم تأثیر منفی می گذارد. بنابراین برای یک مدیر وب سایت بسیار مهم است که از وضعیت سرور وب سایت خود حتی زمانیکه در خواب است باخبر باشد. اولین روش استفاده از نرم افزارهای آمارگیری است که چنین قابلیتی هم داشته باشند. که این روش هم از نظر فنی پیچیدگی های خاص خود را دارد و هم گاه احتیاج به هزینه های اضافی دارد. اما روش دیگری هم هست که استفاده از آن هم بسیار ساده تر است و معمولاً هم احتیاج به پرداخت هزینه اضافی ندارد. مگر اینکه از شرایط خاص این خدمات استفاده کنید. در این روش شما در یک وب سایت مانند siteuptime ثبت نام می کنید و آدرس وب سایت خود را در فرمی که در اختیار شما قرار می گیرد همراه با یک سری اطلاعات خواسته شده وارد می کنید به این روش در صورت بروز مشکل در وب سایت شما آمار از کار افتادن های سرور وب سایت خود را در ایمیلتان دریافت خواهید کرد. هر چند این روش رایگان است ولی این آمارگیری هر یک ساعت یکبار انجام می گیرد و اگر می خواهید آمار دقیقتری داشته باشید باید هزینه آنرا پرداخت کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  شبکه اینترنت حلال در ایران راه اندازی می شود

خوب حال فرض کنید همه این کار ها را انجام دادید و متوجه شدید سرور وب سایت شما کیفیت مناسبی ندارد و تعداد از کار افتادن های آن زیاد است. به خصوص اگر این از کار افتادن ها در زمان های اوج ترافیک باشد. در این صورت چه باید کرد؟ خوب واضح است باید با ارائه دهنده خدمات هاستینگ خود تماس بگیرید و از آنها توضیح بخواهید و در صورتیکه راه حل مناسبی ارائه ندادند یا مشکل شما را بر طرف نکردند باید نسبت به تعویض هاست خود اقدام نمایید. بهتر است قرار دادی داشته باشید و در قرار داد خود حداکثر زمان از کار افتادن سرور را مشخص کنید. به طوریکه اگر شرکت ارائه دهنده خدمات هاستینگ به تعهدات خود عمل نکرد خسارت شما را تقبل کند.البته بنده به شما پرتال هاست رو برای هاست و سایت شما پیشنهاد می کنم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.