تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

سارقان در کمین سرقت اطلاعات/ هشدار برای حفظ امنیت موبایل

0
امتیاز دهید

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا در مورد امنیت اطلاعات کاربران در استفاده از تلفن همراه هشدار داد و عدم آگاهی را مهمترین عامل وقوع کلاهبرداری از طریق این کالای ارتباطی عنوان کرد.
علی نیک نفس با بیان اینکه تلفن همراه دارای مزایای بسیاری است اظهار داشت: عدم اعتماد به افراد ناشناس، جداسازی تلفن های شخصی از کاری، عدم ذخیره سازی اطلاعات شخصی و خصوصی، استفاده از سیستم رمز نگاری مناسب، آنتی ویروس های به روز و مناسب از جمله مواردی هستند که امنیت کاربران تلفن همراه را تا حدود زیادی افزایش می دهد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه برخورداری از امکانات و تکنولوژی های جدید و به روز امکان انجام چندین کار را به صورت همزمان فراهم آورده است، البته گاهی این امکانات در کنار سهل انگاری کاربران زمینه فعالیت های مجرمانه را فراهم می کند ، عدم آگاهی و سهل انگاری را مهمترین عامل وقوع کلاهبرداری دانست و گفت: عدم آگاهی، بیشتر مربوط به افرادی است که از این ابزارها و امکانات اطلاع و آگاهی لازم را ندارند و متوجه تهدیدات و خطرات و حتی مزایای آن نیستند.

سرهنگ نیک نفس با بیان اینکه اگر استفاده از موبایل با دقت و احتیاط کاربران همراه باشد مشکل خاصی برای آنها به وجود نخواهد آورد با اشاره به حجم انبوه اطلاعات شخصی در تلفن های همراه افزود : وجود اطلاعات شخصی و مهم کاری، کلیپ ها و تصاویر، دفترچه شماره تلفن و… در تلفن های همراه می تواند به راحتی در دسترس افراد سودجو قرار بگیرد. حتی اگر دستگاه تلفن همراه مورد سرقت فیزیکی نیز قرار بگیرد این اطلاعات می تواند زمینه هرگونه سوءاستفاده های احتمالی را فراهم کند؛ پس عدم وجود اطلاعاتی که دلیلی برای ذخیره در تلفن همراه ندارد می تواند از تهدیدات آتی جلوگیری کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  ۱۰ توصیه برای بالا بردن امنیت رایانه و کاربر

وی همچنین رمزنگاری را راهکاری مناسب جهت افزایش امنیت در تلفن های هوشمند دانست و ادامه داد : استفاده از سیستم های رمزنگاری پیچیده بر روی فایل ها می تواند تا حدودی مانع از سوءاستفاده دیگران شود. استفاده از رمزهای ترکیبی، استفاده نکردن از رمزهای ساده و قابل پیش بینی و تعویض رمز های عبور به صورت دوره ای، دسترسی افراد سودجو را به این اطلاعات سخت تر می کند.

نیک نفس در توصیه به کاربران تلفن همراه هوشمند گفت: با توجه به رعایت موارد ایمنی و امنیتی در گوشی های همراه اما همواره احتمال سرقت اطلاعات موجود در این گوشی ها وجود دارد؛ لذا حجم اطلاعات مهم و شخصی خود در تلفن های همراه را باید به حداقل برسانیم و این اطلاعات را نیز رمز شده درآوریم تا در صورت سرقت به راحتی قابل استفاده نباشد.

وی در خصوص رمز گذاری اطلاعات ادامه داد: شما می توانید رمزهای خود را برعکس بنویسید و یا اینکه مشابه عدد مورد نظر بنویسید که حدس زدن آن برای سارقین مشکل باشد؛ ولی مهمترین نکته عدم ذخیره سازی اطلاعات در حافظه های تلفن همراه و همچنین رعایت نکات امنیتی در هنگام استفاده کردن از این ابزار سودمند است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.