تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

سرعت اینترنت ایران، تا سقوط به پله آخر جهانی تنها ۵ رتبه فاصله دارد

0
امتیاز دهید

internet

گزارش جدید موسسه آکامای از وضعیت اینترنت جهان بار دیگر ایران را به عنوان یکی از کم سرعت ترین کشورهای جهان معرفی کرده و رتبه ششم پایین ترین سرعت اتصال به اینترنت را به ایران اختصاص داده است. باید در این زمینه در انتظار واکنش مسئولان ارتباطات ایران بود.

موسسه آکامای با جمع آوری دریایی از اطلاعات توسط ۱۰۰ هزار سرور که در ۷۲ کشور مختلف جهان در اختیار دارد، گزارش جدید خود را از وضعیت اینترنت جهان در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ منتشر کرد.

در این گزارش مطالبی درباره وضعیت اینترنت در کشورهای مختلف از قبیل پر سرعت ترین و کم سرعت ترین اتصال به اینترنت و وضعیت پهنای باند در کشورهای مختلف ارائه شده است.

آدرسهای اینترنتی یکتا

مشابه گزارش سال گذشته ۱۰ کشور برتر که مالکیت ۷۰ درصد بیش از ۵۸۴ میلیون آدرس IP یکتا (بدون تکرار و منحصر به فرد) را در اختیار دارند به سکوی اینترنت آکامای متصل هستند.
۱۰ دارنده برتر آدرسهای یکتا و بدون تکرار اینترنتی

 

نام منطقه تعداد IP آدرسهای یکتا
کل جهان ۵۸۴,۸۲۱,۰۶۹
ایالات متحده ۱۴۲,۶۰۵,۷۲۱
چین ۷۳,۵۸۷,۳۴۷
ژاپن ۴۱,۲۳۳,۱۴۵
آلمان ۳۴,۷۸۵,۳۴۷
فرانسه ۲۴,۰۱۰,۷۲۲
کره جنوبی ۲۲,۵۳۸,۳۰۵
بریتانیا ۲۲,۳۳۳,۰۲۵
برزیل ۱۴,۱۵۳,۹۹۱
ایتالیا ۱۳,۶۳۲,۶۶۱
اسپانیا ۱۲,۹۱۵,۳۵۶

 
ایالات متحده باری دیگر با داشتن ۱۴۲٫۶ میلیون آدرس IP انحصاری، چین با داشتن ۷۳٫۵ میلیون آدرس IP و ژاپن با مالکیت ۴۱٫۲ میلیون آدرس IP توانستند رتبه های اول در لیست ۱۰ کشور برتر دارنده بیشترین آدرسهای اینترنتی یکتا حضور پیدا کنند و در ادامه کشورهای آلمان، کره جنوبی، بریتانیا، برزیل، ایتالیا، و اسپانیا نیز توانستند خود را در این گروه جای دهند.

 

سریع، سریعتر، سریعترین

سال گذشته میانگین سرعت اتصال در جهان با افزایشی ۲۳ درصدی به ۲٫۱ مگابیت بر ثانیه رسیده بود. کره جنوبی با سرعت اتصال ۱۴٫۴ مگابیت بر ثانیه فرصت رقابت را از تمامی کشورهای دیگر ربوده است و در ادامه هنگ کنگ با سرعتی برابر ۹٫۲ مگابیت بر ثانیه، ژاپن با سرعت ۸٫۱ مگابیت بر ثانیه، هلند با سرعت ۷٫۵ مگابیت بر ثانیه و رومانی ۶٫۶ مگابیت بر ثانیه پنج کشور برتر جهان با سریعترین اینترنت را تشکیل داده اند.

لیست کشورهای برتر دارنده پر سرعت ترین اینترنت در جهان

رتبه ایالات متحده با سرعت اتصالی برابر ۵٫۳ مگابیت بر ثانیه ۱۴ است که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد و نسبت به سه ماه قبل ۴٫۷ درصد افزایش داشته است.

در انتهای این جدول کشورهای نام آشنایی دیده می شوند که سرعت اینترنت آنها به عنوان ضعیف ترین انتخاب شده اند. لبنان در راس کشورهایی است که کم سرعت ترین اینترنت را دارد به طوری که ۶۱ درصد از اتصالات اینترنتی این منطقه سرعتی کمتر از ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه دارند، رقمی که در مقایسه با میانگین ۳٫۳ درصدی جهانی بسیار بهت آور و تاسف بار است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  "اینستاگرام" از لحاظ سلامت روان، بدترین شبکه اجتماعی برای نوجوانان و جوانان است!

لیست ۱۰ کشور دارای کم سرعت ترین اتصال به اینترنت

در ادامه لیست ۱۰ کشوری که کم سرعت ترین اتصال به اینترنت را برای کاربران خود فراهم آورده اند به ترتیب نام کشورهای ازبکستان، لیبی، بولیوی، نیجریه، ایران، اندونزی، نپال، هند و سوریه دیده می شوند.

در میان لیست ۱۰۰ تایی شهرهایی که پرسرعت ترین اتصال به اینترنت را در جهان به خود اختصاص داده اند می توان سلطه شهرهای آسیایی را به خوبی مشاهده کرد، زیرا ۶۱ شهر به ژاپن، پنج شهر به کره جنوبی و هنگ کنگ اختصاص دارند. سریعترین شهر اروپایی شهر “لایز” نروژ و پر سرعت ترین شهر آمریکا ریورساید کالیفرنیا است.

سرعت جهانی اینترنت موبایل

در این گزارش میزان مصرف اینترنت موبایل نیز به چشم می خورد که اطلاعات آن توسط شرکت اریکسون جمع آوری شده است. بر اساس این اطلاعات ترافیک کلی اینترنت موبایل با رشد سالانه ۱۳۰ درصدی مواجه شده است.

الگوی انتقال اطلاعات از لپ تاپها، تبلتها و موبایلها در یک بازه پنج دقیقه ای در جهان

حداقل و حداکثر میانگین سرعت اتصال به اینترنت موبایل در سرتاسر جهان نیز ۱۶۳ کیلوبیت بر ثانیه تا بیش از ۶ مگابیت بر ثانیه اعلام شده است.

پهنای باند در کشورها

میزان پهنای باند جهانی به صورت متوسط هر سه ماه ۶ درصد افزایش پیدا می کند. در این بخش از گزارش نیز کره جنوبی به عنوان کشور برتر دارنده پهنای باند که سطح اتصال آن ۶۰ درصد اعلام شده معرفی می شود. در پی کره جنوبی کشورهای هلند، هنگ کنگ، ژاپن و بلژیک بیشترین اتصال با پهنای باند را از خود نشان داده و میزان اتصال به پهنای باند در این کشورها بالاتر از ۵۰ درصد است.

لیست ۱۰ کشور برتر جهان در اتصال به پهنای باند

کشورهای رومانی، جمهوری چک، لاتویا، کانادا و دانمارک نیز به ترتیب با ۵۱ درصد، ۴۸ درصد، ۴۴ درصد و ۴۳ درصد پنج کشور دیگر جهان را تشکیل داده اند که بیشترین میزان اتصال به پهنای باند را دارند. میزان اتصال به پهنای باند آمریکا نیز در این گزارش ۳۹ درصد اعلام شده است.

 

منبع : خبرگزاری مهر

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.