تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

عادت های خوب امنیتی

0
امتیاز دهید

secure

یک سری عادت های خوب در زمینه امنیت اطلاعات کامپیوتری وجود دارند که اگر رعایت شوند به میزان قابل توجهی احتمال از بین رفتن  یا دسترسی دیگران به اطلاعات موجود در کامپیوتر را کاهش می دهند.

چگون می توان دسترسی دیگران به کامپیوتر خود را محدود کرد؟

شما می توانید دسترسی افراد مختلف از جمله خانواده، همکار، هم اتاقی و … را به کامپیوتر خود محدود کنید و مشخص کنید چه کسانی به چه اطلاعاتی دست پیدا کنند. و حتی آنها را شناسایی کنید. اما شناسایی افرادی که از راه دور و از طریق یک شبکه به کامپیوتر شما دسترسی دارند کار آسانی نیست. در این حالت آسیب پذیری شما در برابر نفوذ خرابکاران و لو رفتن یا از دست رفتن اطلاعات و… بیشتر است. اما کارهایی وجود دارند که اگر آنها را انجام دهید و این کارها تبدیل به عادت شوند آنوقت دسترسی به اطلاعات شما بسیار سخت خواهد شد.

  • هر گاه کامپیوتر خود را برای کاری رها می کنید آن را در حالت Lock قرار دهید یا در ویندوز XP آنرا Log offکنید. حتی اگر کامپیوتر را برای چند دقیقه تنها می گذارید این زمان برای سرقت اطلاعات شما کافی است.
  • هیچگاه در دسکتاپ کامپیوتر خود یک میانبر به اطلاعات شخصی و محرمانه قرار ندهید. چون اینکار سبب می شود خرابکاران در کوتاه ترین زمان ممکن به اهداف خود دست یابند.
  • وقتی از کامپیوتر خود استفاده نمی کنید، اتصال خود با کامپیوتر را قطع کنید. کسانیکه از تکنولوژی DSL یاADSL یا اینترنت سرعت بالا استفاده می کنند، معمولاً مدت زیادی کامپیوتر خود را در این وضعیت قرار می دهند، که ریسک بالایی دارد. چون خرابکاران و ویروس ها دائماً شبکه ها و اینترنت را برای شناسایی کامپیوتر قربانی اسکن می کنند و حال اگر کامپیوتر شما مدام به اینترنت متصل باشد احتمال نفوذ به آن بسیار بیشتر است. زمانیکه به اینترنت متصل هستید از فعال بودن فایروال خود اطمینان حاصل نمایید.
  • تنظیمات حفاظتی خود را ارزیابی کنید. بیشتر نرم افزار ها از قبیل مرورگر ها، برنامه های چک ایمیل و … که در اینترنت استفاده می شوند همواره تسهیلاتی ارائه می دهند که به شما کمک می کند نیاز های امنیتی خود را مدیریت کنید. فعال کردن برخی قابلیت های این نرم افزار ها باعث راحتی در استفاده از آنها می شوند ولی ممکن است آسیب پذیری کامپیوتر شما را افزایش دهند. تنظیمات امنیتی ( Security Setting ) نرم افزار های خود را حتماً چک کنید.
  • نرم افزار های زیادی وجود دارند که می توانند اطلاعات یک فولدر را در عرض چند ثانیه مخفی و دوباره با وارد کردن یک رمز عبور آشکار کنند. اگر اطلاعات حساسی دارید می توانید از این نرم افزار ها استفاده کنید. یکی از این نرم افزار ها که کارایی بالایی دارد Folder Lock است. البته بهتر است نرم افزار های مختلف را تجربه کنید. چون برای نرم افزار های معروف راه های شکستن رمز عبور بیشتری وجود دارد.
پیشنهاد می کنیم بخوانید  کشف یک حفره امنیتی جدی در پلاگین ALL in SEO Pack در وردپرس

چه کار های دیگری می توان انجام داد؟

بعضی مواقع اطلاعات کامپیوتر شما بخاطر یک نقص فنی از بین می رود و ربطی به ویروس، هکر یا خرابکار ندارد که برای پایین آوردن چنین احتمالی بهتر است از یک محافظ صاعقه استفاده کنید. ثانیاً همیشه از اطلاعات خود نسخه پشتیبان داشته باشید تا اگر کامپیوتر شما به مشکلی برخورد همه اطلاعات را از دست ندهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.