تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

علت کند شدن اینترنت مشخص شد؛ خداحافظی با جی میل ؟!

0
امتیاز دهید

فیلتر شدن جی میل و بسته شدن آن در ایران!

سرعت پایین اینترنت در روزهای گذشته تمام کاربران را به ستوه آورده است.
اگر تا پیش از این بسیاری از کاربران برای استفاده از سایت های خارجی با مشکل مواجه شده بودند، این مشکل از روز چهارشنبه به سایت های عمومی و پرکاربردی مثل گوگل و جی میل نیز سرایت کرده است و کاربران از چک کردن ایمیل های خود هم عاجز شدند.
جی میل و گوگل به عنوان دو سایت مهم همواره مورد استفاده کاربران قرار می گیرد اما اختلال در شبکه اینترنت بسیاری از افرد را با مشکل مواجه کرده است.

خلاصه اینکه مشکل روزهای گذشته به سایت های داخلی نیز رسیده است و گرفتن خبر از سایت های داخلی هم ساعت ها طول می کشد. بر این اساس طی این روزها کمتر کاربری می تواند کوچک ترین دسترسی ای به سایت های موردنظر داشته باشد.

وجود این نارسایی ها موجب شد “تماشا” جویای علت این رخداد از “حسن کریمی” مدیر کل دیتای وزارت ارتباطات و فناوری شود.
حسن کریمی مدیر کل دیتای وزارت ارتباطات و فناوری در این گفت و گو می گوید:

وضعیت اینترنت امروز (روز گذشته) مشکلی نداشت و فقط اختلالات متوجه VPNهاست. همچنان که جناب آقای تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری در مصاحبه  های خود اعلام کردند استفاده از VPNها غیرقانونی است. بنابراین محدودیت هایی در این مورد اعمال شده است.

مدیرکل دیتای وزارت ارتباطات درمورد اختلالات جی میل نیز می گوید:

جی میل از یکسری پروتکل های VPNهاست بنابراین وقتی VPNها دچار مشکل می شود، جی میل هم با اختلال مواجه می شود.

کریمی اظهارات صورت گرفته درباره جایگزینی اینترانت (شبکه داخلی) به جای اینترنت می گوید:

هیچ گاه اینترانت جایگزین اینترنت نمی شود اما این مسئله واضح است که ما به شبکه داخلی سرعت بیشتری بدهیم.

این اظهارات درحالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان رایانه از دو روز پیش وزارت ارتباطات و فناوری اقدام به کندکردن سرعت اینترنت کشور کرده است. مهندس صادقی یکی از مهندسان رایانه دیروز درخصوص این موضوع گفت: “برای محدود کردن اینترنت در کشور چند راه وجود دارد که یکی از این راه ها کندکردن سرعت اینترنت به جای فیلتر کردن آن است”.
به گفته این کارشناس در این روش مسئولان به اندازه ای سرعت را پایین می آورند که کاربر از خیر بازکردن سایت ها می گذرد. همچنین به گفته او ظاهرا طی دو روز گذشته متولیان اینترنت راه های ارتباطی را بی نهایت کند کرده بودند، موضوعی که البته مسئولان آن را  تکذیب می کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی تصویب شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.