تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

لینوکس و معایب آن

2
امتیاز دهید

Windows_or_Linux

چرا ویندوز آری – لینوکس خیر !!!!
این سیستم عامل هیچ چیز از ویندوز بیشتر ندارد ( لینوکس در عمل مجبور است در بسیاری از موارد از برنامه های میکروسافت از قبیل نرم افزار های بی مانند Office استفاده کند)
همچنین این سیستم عامل کاربران خاص خود را دارد که به دو دسته تقسیم می شوند ، یکی آنهایی که برای امنیت بالا و قابلیت توسعه تمام اجزا سیستم عامل از جمله kernel هسته مرکزی و … به این سیستم عامل روی آورده اند و گروه دوم هم آدم های بی مقداری که برای کلاس گذاشتن و اینکه ثابت کنند از دیگران بیشتر سرشان می شود از این سیستم عامل استفاده می کنند و وقتی که حرفی در مورد سیستم عامل پیش می آید دلیل واضحی برای استفاده از لینوکس ندارند.
سوال من هم این است که مگر یک کاربر کامپیوتر چه کاری را می خواهد انجام دهد که ویندوز از انجام آن ناتوان است.
از همه جالب تر این است که خود این افراد یک نسخه از ویندوز را در دستگاهشان دارند و نمی توانند تمام نیازهایشان را در لینوکس برآورده سازند و باز هم باید از میکروسافت و برنامه هایش استفاده کنند.دلیلی وجود ندارد که ما از این سیستم عامل تقریبا بی عیب و نقص، بد بگوییم.
حالا به مشکلات دیگر این سیستم عامل می پردازم :
۱: عدم پشتیبانی قابل قبول از زبان فارسی ، در ویندوز ایکس پی از فارسی به خوبی پشتیبانی شده و امکان تایپ فارسی نیز وجود دارد
۲: عملکرد بسیاز نامناسب در اجرای برنامه های سه بعدی از جمله بازیها و ....
۳: این سیستم اصلا User Friendly طراحی نشده است و یاد گری آن مدت زیادی وقت می گیرد و از نظر اکثر کاربران یاد گیری یک سیستم عامل جدید در حالی که آنها نیازهایشان را با ویندوز برطرف می کنند منطقی نیست.
۴: سخت افزارها مثل کارت گرافیک و مودم به صورت خودکار نصب نمی شوند و باید آنها را به صورت دستی نصب کنید که این کار هم نیاز به تخصص کافی دارد.{نصب مودم از مواردی است که خیلی از کاربران را در لینوکس به سطوح آورده است} امروز شاهدیم ویندوز ویستا تقریبا تمام وسایل جانبی از قبیل کارت گرافیک و صدا و … را به طور خودکار می شناسد.
۵: کمبود نرم افزارهای امنیتی – تا صحبت از امنیت می شود طرفداران لینوکس صدایشان در می آید که لینوکس امنیتش بالا است و نیازی به چنین نرم افزار هایی ندارد و در جواب باید بگویم اگر خدایی نکرده یک ویروس یا کرم با درجه خطر بالا ظهور کرد ، آن وقت تکلیف چیست.
باید صبر کنید تا خود شرکت ارائه کننده ، اصلاحیه ای را عرضه کند و امیدی به شرکت های معتبر امنیتی مثل سیمانتک یا مک آفی نیست.
۶: تعدد اراعه کننده های لینوکس و تفاوت های نسبتا زیاد میان انها و نحوه نصبشان نیز بر مشکلات کاربران می افزاید ، در نتیجه سر در گمی بیشتر کاربران را در پی دارد.
این ها فقط گوشه ای از اشکالات لینوکس و متن باز بودند. برای درک بهتر موضوع به مطلب یکی از کارمندان ماکروسافت رجوع می کنیم که البته برای مدتی پیش است : (همانطور که می دانید firefox نیز یک نرم افزار متن باز است و اشکالات زیر را می توان به لینوکس نیز تامیم داد.مثلا یکی از بزرگترین اشکالات نرم افزار متن باز این است که از ساز و کار مشخصی پی روی نمی کنند. همانطور که در مورد شماره ۲ می بینید.مثلا در اینجا تیم طراحی این نرم افزار اضافه شونده ها را ملزم به کد تایید ندانسته – در حالی که نرم افزار های ماکروسافت و دیگر شرکت های معتبر، دارای استاندارد و ساز و کار مشخصی می باشند.)
“پیتر تور” یکی از کارمندان شرکت مایکروسافت در وبلاگ رسمی این شرکت عنوان آخرین مطلب خود را اینگونه برگزیده است “چگونه می توانم به فایرفاکس اطمینان کنم ؟!”
هرچند که “پیتر تور” تلاش کرده است با به نمایش گذاشتن برخی تصاویر به خواننده بگوید که فایرفاکس چه در شیوه توزیع (Distribution) و چه از نظر معتبر بودن کدها هنوز دارای اشکالات فراوانی با سرویس پک ۲ ویندوز XP است
با هم قسمتی از این نوشته را می خوانیم:
اما چیزی که بیشتر از همه باعث می شود من به مرورگر فایرفاکس اطمینان نداشته باشم جدای از امنیت کدهای آن شیوه و روش انتشار آن است .
۱– از آنجا که نصب فایرفاکس نیاز به دانلود دارد ، این مرورگر بر روی هر سایتی یافت می شود ، سایتهایی که شاید چندان قابل اطمینان نباشند و کاربر مجبور به دانلود یک فایل بدون بررسی کدهای باینری آن خواهد بود .
۲– نصب اضافه شونده هایی (Extentions) که اکثراً دارای کد تایید (Signed) نمی باشند .
۳ هیچ راهی وجود ندارد که مطمئن باشید فایل دریافتی شما اصل است ، نه یک ویروس یا تروجان .
۴– پس از نصب یک Plug بر روی فایرفاکس دیگر راهی برای غیر فعال نمودن آن وجود ندارد .
۵– پنجره هشداری که در فایرفاکس پیام “این فایل ممکن است یک ویروس باشد” را نمایش می دهد به وسیله چند روش ساده می تواند غیر فعال گردد
وجود ویروس های زیاد برای ویندوز و این ذهنیت که ویروس ها، به خاطر ضعف ویندوز ساخته می شوند صحیح نیست. هر کسی که کمی از سیستم عامل سر در بیاورد می داند که ویروس یک برنامه است مثل میلیون ها برنامه دیگر .. همین و بس . با این تفاوت که این برنامه کاری را خلاف خواسته ما انجام می دهد. این برنامه های مخرب را هکر ها برای سیستم عاملی می نویسند که رواج و عمومیت دارد. و اگر روزی لینوکس نیز محبوبیت و گسترش یابد مطمئنا به همین مشکلات دچار می شود.
به راستی چرا عده سعی می کنند با اشکال گرفتن از سیستم عاملی که حدود ۹۰% درصد کامپیوترهای دنیا با آن کار می کنند آن را بی امنیت و بی استفاده جلوه دهند. ویندوز در حال حاظر استاندارد ترین سیستم عامل دنیاست و به طور مثال شما به راحتی می توانید یک فایل (متنی) را از کامپیوتر خود کپی کرده و در کامپیوتر دوستتان اجرا کنید ولی اگر هر کسی از یک سیستم عامل استفاده کند بدون شک برای اجرای فایلهایتان در سیستمهای دیگر به مشکلات فراوانی بر می خورید.
مثال فوق برای مسئله شناسایی قطعات کامپیوتر در سیستم عامل ویندوز نیز صادق است. امروزه تمامی قطعات سخت افزاری بدون هیچ مشکلی در ویندوز xp کار می کنند و خیلی از آنها را خود ویندوز می شناسد و نیازی به نصب از طریق سی دی راه انداز ندارند. ولی در لینوکس شرایط فرق می کند . برای نصب قطعات در لینوکس نیاز به مهارت کافی و همچنین دانلود درایور مربوط به لینوکس دارید. البته اگر شرکت سازنده ، درایور مربوط به لینوکس را تولید کرده باشد
در یک نگاه ژرف فرقی نمی کند که از لینوکس استفاده کنیم یا ویندوز، مهم این است که کدام یک پرطرفدار تر و پراستفاده تر است و طبیعتا چون ویندوز و داس اولین سیستم عاملهای PC هستند می توانند این مهم را محقق کنند.
در زمینه گرافیک ظاهری و یا پوسته (GUI-shell) و اجرای برنامه های ۳D ماکروسافت با ویستا همه چیز را به انتها رساند.
در مورد امنیت هم این مطلب را به یاد داشته باشیم که چند سال پیش که کاربران لینوکس کمتر بود حفره های امنیتی کمتری نیز در آن کشف شده بود ولی حالا با محبوب تر شدن آن، هکرها و ویروس نویسان بیشتری با ریزه کاری های آن آشنا شده اند و هر از چند گاهی شاهد کشف حفره های جدید این سیستم عامل هستیم و کشف حفره های امنیتی این سیستم عامل روز به روز بیشتر می شود ، حال آنکه ویندوز این مراحل را پشت سر گذاشته و کم کم به یک سیستم عامل نفوذ ناپزیر تبدیل خواهد شد ولی لینوکس تازه در اول راه است.
در این مقاله بدون هیچ تعصب خاصی به اضهار نظر پرداختم و از دوستان ینز توقع دارم بدون تعصب های بچه گانه به اظعار نظر بپردازند.در دنیای امروز تعصب جایی ندارد و به نظر من همه باید به بهترین ها روی بیاوریم .فقط اینگونه می توان به داشتن یک استاندارد واحد در زمینه سیستم عامل امید داشت.
در پایان هم باید بگویم سیستم عامل لینوکس (unix برای سرورها)هرگز به سرنوشت نرم افزارهایی مثل Netscape که به تازگی مرگش از طرف شرکت سازنده آن اعلام شد دچار نخواهد شد. و استفاده از آن به طور تخصصی و البته محدود و حرفه ای ادامه خواهد داشت.زیرا همانطور که در بالا اشاره شد سیستم عامل متن باز لینوکس که Source آن در اختیار همگان قرار دارد از این قابلیت برخوردار است که به طور ویژه و برای کارهای حساس از جمله فعالیت های نظامی و حتی فضایی کد نویسی شود. ولی لینوکس در زمینه کامپیوتر های شخصی چشم انداز روشنی نخواهد داشت.

چرا ویندوز آری – لینوکس خیر !!!!این سیستم عامل هیچ چیز از ویندوز بیشتر ندارد ( لینوکس در عمل مجبور است در بسیاری از موارد از برنامه های میکروسافت از قبیل نرم افزار های بی مانند Office استفاده کند)همچنین این سیستم عامل کاربران خاص خود را دارد که به دو دسته تقسیم می شوند ، یکی آنهایی که برای امنیت بالا و قابلیت توسعه تمام اجزا سیستم عامل از جمله kernel هسته مرکزی و … به این سیستم عامل روی آورده اند و گروه دوم هم آدم های بی مقداری که برای کلاس گذاشتن و اینکه ثابت کنند از دیگران بیشتر سرشان می شود از این سیستم عامل استفاده می کنند و وقتی که حرفی در مورد سیستم عامل پیش می آید دلیل واضحی برای استفاده از لینوکس ندارند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  واکنش خرم‌ابادی نسبت به فیلترینگ تلگرام

سوال من هم این است که مگر یک کاربر کامپیوتر چه کاری را می خواهد انجام دهد که ویندوز از انجام آن ناتوان است.از همه جالب تر این است که خود این افراد یک نسخه از ویندوز را در دستگاهشان دارند و نمی توانند تمام نیازهایشان را در لینوکس برآورده سازند و باز هم باید از میکروسافت و برنامه هایش استفاده کنند.دلیلی وجود ندارد که ما از این سیستم عامل تقریبا بی عیب و نقص، بد بگوییم.حالا به مشکلات دیگر این سیستم عامل می پردازم :۱: عدم پشتیبانی قابل قبول از زبان فارسی ، در ویندوز ایکس پی از فارسی به خوبی پشتیبانی شده و امکان تایپ فارسی نیز وجود دارد

۲: عملکرد بسیاز نامناسب در اجرای برنامه های سه بعدی از جمله بازیها و ....

۳: این سیستم اصلا User Friendly طراحی نشده است و یاد گری آن مدت زیادی وقت می گیرد و از نظر اکثر کاربران یاد گیری یک سیستم عامل جدید در حالی که آنها نیازهایشان را با ویندوز برطرف می کنند منطقی نیست.

۴: سخت افزارها مثل کارت گرافیک و مودم به صورت خودکار نصب نمی شوند و باید آنها را به صورت دستی نصب کنید که این کار هم نیاز به تخصص کافی دارد.{نصب مودم از مواردی است که خیلی از کاربران را در لینوکس به سطوح آورده است} امروز شاهدیم ویندوز ویستا تقریبا تمام وسایل جانبی از قبیل کارت گرافیک و صدا و … را به طور خودکار می شناسد.

۵: کمبود نرم افزارهای امنیتی – تا صحبت از امنیت می شود طرفداران لینوکس صدایشان در می آید که لینوکس امنیتش بالا است و نیازی به چنین نرم افزار هایی ندارد و در جواب باید بگویم اگر خدایی نکرده یک ویروس یا کرم با درجه خطر بالا ظهور کرد ، آن وقت تکلیف چیست.باید صبر کنید تا خود شرکت ارائه کننده ، اصلاحیه ای را عرضه کند و امیدی به شرکت های معتبر امنیتی مثل سیمانتک یا مک آفی نیست.

۶: تعدد اراعه کننده های لینوکس و تفاوت های نسبتا زیاد میان انها و نحوه نصبشان نیز بر مشکلات کاربران می افزاید ، در نتیجه سر در گمی بیشتر کاربران را در پی دارد.

این ها فقط گوشه ای از اشکالات لینوکس و متن باز بودند. برای درک بهتر موضوع به مطلب یکی از کارمندان ماکروسافت رجوع می کنیم که البته برای مدتی پیش است : (همانطور که می دانید firefox نیز یک نرم افزار متن باز است و اشکالات زیر را می توان به لینوکس نیز تامیم داد.مثلا یکی از بزرگترین اشکالات نرم افزار متن باز این است که از ساز و کار مشخصی پی روی نمی کنند.همانطور که در مورد شماره ۲ می بینید.مثلا در اینجا تیم طراحی این نرم افزار اضافه شونده ها را ملزم به کد تایید ندانسته – در حالی که نرم افزار های ماکروسافت و دیگر شرکت های معتبر، دارای استاندارد و ساز و کار مشخصی می باشند.)”پیتر تور” یکی از کارمندان شرکت مایکروسافت در وبلاگ رسمی این شرکت عنوان آخرین مطلب خود را اینگونه برگزیده است “چگونه می توانم به فایرفاکس اطمینان کنم ؟!”هرچند که “پیتر تور” تلاش کرده است با به نمایش گذاشتن برخی تصاویر به خواننده بگوید که فایرفاکس چه در شیوه توزیع (Distribution) و چه از نظر معتبر بودن کدها هنوز دارای اشکالات فراوانی با سرویس پک ۲ ویندوز XP استبا هم قسمتی از این نوشته را می خوانیم:

اما چیزی که بیشتر از همه باعث می شود من به مرورگر فایرفاکس اطمینان نداشته باشم جدای از امنیت کدهای آن شیوه و روش انتشار آن است .

۱– از آنجا که نصب فایرفاکس نیاز به دانلود دارد ، این مرورگر بر روی هر سایتی یافت می شود ، سایتهایی که شاید چندان قابل اطمینان نباشند و کاربر مجبور به دانلود یک فایل بدون بررسی کدهای باینری آن خواهد بود .

۲– نصب اضافه شونده هایی (Extentions) که اکثراً دارای کد تایید (Signed) نمی باشند .

۳ هیچ راهی وجود ندارد که مطمئن باشید فایل دریافتی شما اصل است ، نه یک ویروس یا تروجان .

۴– پس از نصب یک Plug بر روی فایرفاکس دیگر راهی برای غیر فعال نمودن آن وجود ندارد .

۵– پنجره هشداری که در فایرفاکس پیام “این فایل ممکن است یک ویروس باشد” را نمایش می دهد به وسیله چند روش ساده می تواند غیر فعال گردد

cross-over-mac-linux-windows

وجود ویروس های زیاد برای ویندوز و این ذهنیت که ویروس ها، به خاطر ضعف ویندوز ساخته می شوند صحیح نیست. هر کسی که کمی از سیستم عامل سر در بیاورد می داند که ویروس یک برنامه است مثل میلیون ها برنامه دیگر .. همین و بس . با این تفاوت که این برنامه کاری را خلاف خواسته ما انجام می دهد. این برنامه های مخرب را هکر ها برای سیستم عاملی می نویسند که رواج و عمومیت دارد. و اگر روزی لینوکس نیز محبوبیت و گسترش یابد مطمئنا به همین مشکلات دچار می شود.

به راستی چرا عده سعی می کنند با اشکال گرفتن از سیستم عاملی که حدود ۹۰% درصد کامپیوترهای دنیا با آن کار می کنند آن را بی امنیت و بی استفاده جلوه دهند. ویندوز در حال حاظر استاندارد ترین سیستم عامل دنیاست و به طور مثال شما به راحتی می توانید یک فایل (متنی) را از کامپیوتر خود کپی کرده و در کامپیوتر دوستتان اجرا کنید ولی اگر هر کسی از یک سیستم عامل استفاده کند بدون شک برای اجرای فایلهایتان در سیستمهای دیگر به مشکلات فراوانی بر می خورید. مثال فوق برای مسئله شناسایی قطعات کامپیوتر در سیستم عامل ویندوز نیز صادق است. امروزه تمامی قطعات سخت افزاری بدون هیچ مشکلی در ویندوز xp کار می کنند و خیلی از آنها را خود ویندوز می شناسد و نیازی به نصب از طریق سی دی راه انداز ندارند.

ولی در لینوکس شرایط فرق می کند . برای نصب قطعات در لینوکس نیاز به مهارت کافی و همچنین دانلود درایور مربوط به لینوکس دارید. البته اگر شرکت سازنده ، درایور مربوط به لینوکس را تولید کرده باشد در یک نگاه ژرف فرقی نمی کند که از لینوکس استفاده کنیم یا ویندوز، مهم این است که کدام یک پرطرفدار تر و پراستفاده تر است و طبیعتا چون ویندوز و داس اولین سیستم عاملهای PC هستند می توانند این مهم را محقق کنند. در زمینه گرافیک ظاهری و یا پوسته (GUI-shell) و اجرای برنامه های ۳D ماکروسافت با ویستا همه چیز را به انتها رساند.در مورد امنیت هم این مطلب را به یاد داشته باشیم که چند سال پیش که کاربران لینوکس کمتر بود حفره های امنیتی کمتری نیز در آن کشف شده بود ولی حالا با محبوب تر شدن آن، هکرها و ویروس نویسان بیشتری با ریزه کاری های آن آشنا شده اند و هر از چند گاهی شاهد کشف حفره های جدید این سیستم عامل هستیم و کشف حفره های امنیتی این سیستم عامل روز به روز بیشتر می شود ، حال آنکه ویندوز این مراحل را پشت سر گذاشته و کم کم به یک سیستم عامل نفوذ ناپزیر تبدیل خواهد شد ولی لینوکس تازه در اول راه است.

در این مقاله بدون هیچ تعصب خاصی به اضهار نظر پرداختم و از دوستان ینز توقع دارم بدون تعصب های بچه گانه به اظعار نظر بپردازند.در دنیای امروز تعصب جایی ندارد و به نظر من همه باید به بهترین ها روی بیاوریم .فقط اینگونه می توان به داشتن یک استاندارد واحد در زمینه سیستم عامل امید داشت.در پایان هم باید بگویم سیستم عامل لینوکس (unix برای سرورها)هرگز به سرنوشت نرم افزارهایی مثل Netscape که به تازگی مرگش از طرف شرکت سازنده آن اعلام شد دچار نخواهد شد. و استفاده از آن به طور تخصصی و البته محدود و حرفه ای ادامه خواهد داشت.

زیرا همانطور که در بالا اشاره شد سیستم عامل متن باز لینوکس که Source آن در اختیار همگان قرار دارد از این قابلیت برخوردار است که به طور ویژه و برای کارهای حساس از جمله فعالیت های نظامی و حتی فضایی کد نویسی شود. ولی لینوکس در زمینه کامپیوتر های شخصی چشم انداز روشنی نخواهد داشت.

2 نظرات
 1. نیما نکونام می گوید

  یعنی خاک بر سر من که با امثال شما ها زندگی میکنم ! ینی ۹۹٫۹۹ درصد حرفاتون رو کاملا رد میکنم … اصن شما چند ثانیه تجربه کار با لینوکس رو داشتید ؟ ینی خداوکیلی حقتونه هم شما هم اون نود و چند درصدی که از ویندوز استفاده میکنید حقتونه که تا آخر عمر اشکتون دربیاد با اسن سیستم عامل چرت مایکروسافت …. اه اه اه میخاستم به سایتتون سر بزنم ولی دیگه سایت هایی هم که آدرسشون شبیه سایت شما باشه هم توش نمیآم … فقط یک چیز میگم یا اظهار نظر نکنید یا منبع ذکر کنید یا استدلال درست انجام بدید یا بنویسید به نظر من … این مهملات چیه نوشتی … شرم کن … حیف اگه خاستی به ایمیلم پیام بده شماره بدم زنگ بزنی (چون ارزش اینو نمیبینم تو وجودتون که من پا پیش بزارم) همه چیزایی که گفتی رو با دلیل رد کنم … مرد باش پیگیر شو … واین کامنتو نمایش بده …

  1. faedu می گوید

   با درود

   دوست گرامی از اینکه وقت گذاشتید و مطلب را خواندید سپاسگذاریم

   لازم میدانم چند نکته را به عنوان مدیریت سایت عنوان کنم.

   ۱ ) این سایت به صورت گروهی اداره می شود و هر ساله تعدادی از دوستان کمک میکنند برای مطالب و ممکن است سال بعد نتوانیم بنا به هر علت از حضورشان استفاده نماییم.

   ۲ ) چنانچه دقت کنید تاریخ مطلب برای حدود سه سال پیش ( ۱۸ اسفند ۸۹ ) می باشد. و از آن به بعد دیگر این بخش به روز رسانی نشد! چون دوستی که در این بخش همکاری می کردند دیگر تشریف ندارند!

   ۳ ) متاسفانه طی سالیان اخیر برخورد “پوپولیستی” و “هوچیگری” به وفور در بین هموطنان عزیزمان مشاهده می شود که برخورد شما در خط اول گویای همین قضیه است. چنانچه نقدی به مطلبی دارید به عنوان یک دوست و برادر به شما بزرگوار پیشنهاد میکنم تنها به نقد علمی بپردازید و از عنوان کردن الفاظی همچون (یعنی خاک بر سر من که با امثال شما ها زندگی میکنم ) در پی تخریب بی پایه و اساس مباشید! در مباحث علمی و فنی، بنده به شخصه ندیدم کسی نقد خود را اینگونه بیان نماید

   ۴ ) در طی این سال ها تنها تلاشمان ارتقاء سطح علمی بوده و بس. حتماً در راهی که طی می نماییم مشکلاتی نیز داریم و قطعاً با نواقص بی شماری روبرو هستیم. لطفاً : “به جای اینکه مچ همدیگرو بگیریم، دست همدیگرو بگیریم”

   ۵ ) در خصوص نمایش کامنت کافیست کمی در باقی قسمت ها جستجو نمایید تا متوجه شوید که ما تمامی کامنت ها را بدون کم و کاست نمایش می دهیم مگر اینکه کامنت حذف شده حاوی الفاظ بسیار رکیک و یا جملاتی که باعث ف/ی/ل/ت/ر شدن سایت می شود، باشد. لطفاً زود قضاوت نکنید

   ۶ ) در تمامی مباحث علمی “پا پیش گذاشتن” دلیل بر ذلیل بودن نیست! بلکه نشان دهنده ی اقتدار است و به نظرم در مباحث علمی، غرور و کبر و خودبرتربینی و خودشیفتگی نباید وجود داشته باشد. این ویژگی ها مختص دوران کودکی من و نسل من است که در کوچه پس کوچه های شهر با یکدیگر بازی می کردیم!

   ۷ )در خصوص تماس نیز وقتی به کامنت ها پاسخ میدهم به صورت اتوماتیک یک ایمیل به پست الکترونیکیتان ارسال می شود. همچنین شماره تماس های بنده در قسمت درباره وجود دارد. در نهایت می توانید نام بنده را در انجمن های تخصصی برنامه نویسی و آی تی جستجو نمایید تا با کارهای بنده در حوزه ی آی تی بیشتر آشنا شوید

   ۸ ) و در آخر منتظر نقد علمیتان به این مطلب می باشم

   با آرزوی موفقیت
   مرتضی پورمحمد ( فرجاد )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.