تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

مایکروسافت بینگ، کدهای جستجوگر گوگل را دزدیده است

0
امتیاز دهید

آتش زیر خاکستر جنگ میان جستجوگرهای وب، به یکباره با انتشار خبری شعله ور شده است.

طبق گزارش منتشر شده توسط سایت معتبر Search Engine Land ، کمپانی گوگل اخیراً شکایتی را تنظیم کرده که طبق آن موتور جستجوی بینگ (Bing) متعلق به مایکروسافت، کدهای بخش نمایش نتایج حاصل از جستجو را به سرقت برده است.

طبق این گزارش، نوار ابزار (Toolbar) بینگ به طور مخفیانه رفتار کاربران هنگام جستجو در گوگل را تجزیه و تحلیل می کرده است. نوار ابزار بینگ، منتظر می ماند تا کاربر از میان جستجوهایش در گوگل بر روی سایت های مناسب کلیک کند و سپس از لیست این سایت ها، برای بهتر شدن نتایج خود استفاده می کرده.

به گزارش وین بتا، مهندس “Amit Singhal” از مدریران بخش توسعه الگوریتم رنکینگ گوگل در این زمینه می گوید، این یک تقلب آشکار توسط بینگ است.

او می گوید:

من تمام زندگی شغلی خود را صرف آن کردم که موتور جستجویی کارآماد ارائه دهم. با جستجوگرهای رقیب هم مشکلی ندارم و از پیشرفت آنها نیز ناخرسند نمی شوم. اما در فرهنگ من کپی کاری، خلاقیت نیست.

اگر بخواهیم به تاریخچه کپی کاری های بینگ و گوگل بپردازیم باید گفت، غلطگیر املایی (Spell correction) اولین موردی بود که بینگ آنرا از روی گوگل کپی کرد. گوگل پس از اصلاح غلط املایی، کلمات جستجو شده را به کاربر نمایش می دهد حال آنکه بینگ بدون غلطگیر کلمه صحیح را تشخیص و مستقیماً آنرا به نمایش می گذارد.

گوگل پس از آنکه متوجه شد بینگ به نحوی از املای تصحیح شده کلمات توسط آن استفاده می کند و به قول معروف یک جای کار بینگ مشکوک است، بلافاصله تغییری در کدنویسی آن قسمت بوجود آورد تا همه چیز مخفیانه باقی بماند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  کدام مرورگر جاسوسی می‌کند؟

در حقیقت پس از این ماجرا بود که آنها متوجه شدند این قابلیت جستجوگر آنها چقدر می تواند مهم باشد و باید بیشتر حواسشان به شیطنتهای بینگ باشد. پس از آن، گوگل سعی کرد با ایجاد یک خرابکاری عمدی باعث اختلال در بینگ شود تا آنها دیگر نتوانند از این قابلیت استفاده نمایند.

ترفند گوگل برای آنکه نشان دهد بینگ از آنها کپی می کند اصطلاحاً به “ظرف عسل” معروف است. ظرف عسل گوگل بدین ترتیب عمل می کرد که اگر کاربر عبارتی نامفهموم مانند “adfgissoxss” را جستجو می کرد، اطلاعات یک جانور افسانه ای شاخدار برای او به نمایش در می آمد.

طولی نکشید که بینگ در تله ظرف عسل افتاد. پس از مدتی اگر شما در بینگ همان عبارت را جستجو می کردید دقیقاً به جواب گوگل می رسیدید و این بخوبی نشان می داد که آنها دارند به نحوی نتایج گوگل را سرقت می کنند.

با اینکه متهم به دام افتاده بود اما مایکروسافت دست بردار نبود، آنها مدعی بودند این فقط یک اتفاق ناشی از رفتار کاربران است.

مهندس “Stefan Weitz” مدیر ارشد اجرایی جستجوگر بینگ در دفاع از مایکروسافت اظهار داشت: “ما روشها و تکنیک های خاص خود را برای جستجو داریم و حاضر نیستیم جزئیات آنرا بازگو نماییم. نرم افزارهایی مانند نوار ابزار بینگ به ما کمک می کند بانک اطلاعات سایت های کلیک شده را تقویت نماییم، این مورد تنها یکی از فاکتورهایی است که ما برای بهبود جستجوگر خود از آن استفاده می کنیم. گوگل می خواهد با مطرح ساختن این مسائل کاربران را گمراه کند.”

همچنین مایکروسافت اعلام کرده است در برنامه ای که بزودی برای مرورگر بینگ در نظر گرفته است، به تمام سوالات مطرح شده در این زمینه پاسخ شفاف خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.