تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا: فیسبوک به زودی رفع فیلتر خواهد شد

0
امتیاز دهید

facebook

بعید نیست که در آینده به دلیل تغییر دیدگاه مسوولان، فیلتر برای برخی از سایت ها ملغی شود.

پلیس می گوید، صرف عضویت و فعال بودن افراد در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک یا توییتر برای آن ها جرمی به همراه ندارد.

سرهنگ دوم تورج کاظمی، معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا گفته است که بر رعایت هر چه بیشتر ضریب امنیتی از سوی کاربران در فیس بوک تاکید دارد و ممکن است به زودی فیلترینگ فیس بوک برداشته شود.

او می گوید پلیس تاکنون به صورت مستقل درباره جرم بودن این موضوع سخنی به میان نیاورده است و حتی قانون گذار نیز در این باره تعریف مجرمانه ای ندارد.

در جایی دیگر از این مصاحبه که در صفحه ۱۴ روزنامه یکشنبه ۱۲ تیرماه منتشر شده است از قول سرهنگ کاظمی آمده است که :‌

افرادی که وارد شبکه های مجازی شده و عضو آن ها هستند، مجرم نیستند مگر عملی که بر اساس قوانین جرایم رایانه ای و تعریف مراجع قضایی استناد به عمل مجرمانه باشد در غیر این صورت می توان اعلام کرد که استفاده، عضویت یا هر گونه فعالیت در شبکه های اجتماعی، مغایر با قوانین جمهوری اسلامی نیست یا قابلیت پیگیری و برخورد از سوی مقامات قضایی را ندارد.

سرهنگ کاظمی، در پایان گفتگو، درباره ی این که پس چرا فیس بوک فیلتر است این گونه سخن گفته است:‌

این موضوع بیش از هر چیز بر می گردد به نوع سیاستگذاری اعضای کمیسیون مصادیق فیلترینگ در کشور،‌ که در پاره ای از اوقات به دلیل حفظ امنیت شهروندان، افزایش تعداد شایت از این سایت ها و بی مبالاتی برخی از شهروندان که بدون رعایت اصول ایمنی به انتشار برخی اطلاعات می پردازند که نه فقط حکومتی و سیاسی بلکه در پاره ای موارد شخصی ست که خود شهروندان بعد از انتشار آن دچار آسیب می شوند. کمیته مصادیق فیلترینگ اقدام به فیلتر این سایت ها می کند.

معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا، ابراز امیدواری می کند که ، چه بسا در آینده به دلیل بالا رفتن فرهنگ جامعه در استفاده از این شبکه ها شرایط به گونه ای مهیا شود که مسوولان نیاز بدانند این سایت ها از فیلتر خارج شوند. اگرچه تا امروز نیز برخی از مسوولان در این زمینه عقیده دارند که نیازی به فیلتر کردن نیست و اشکالی ندارد که عموم مردم به فیس بوک دسترسی داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  حفره امنیتی در فیسبوک ، مشاهده عکسهای خصوصی!!!

بحث فیلترینگ جدا از از قوانین جرایم رایانه ای ست. فیلترینگ یک سیاست مقطعی و جداگانه است که بر اساس شرایط سیاسی اجتماعی کشور درباره آن تصمیم گیری می شود نه موازین قانونی کشور. بنابراین بعید نیست که در آینده به دلیل تغییر دیدگاه مسوولان، فیلتر برای برخی از سایت ها ملغی شود.

 

منبع : روزنامه ی روزگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.