تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

واقعیت هایی از بحران شبکه بانکی کشور

0
امتیاز دهید

رییس جمهور امروز پس از پایان نشست سران قوا در صحبت های کوتاهی با رسانه ها درباره بحران شبکه بانکی نکاتی گفت که این اظهارات جدی ترین موضع گیری درباره بحران شبکه بانکی در این سطح از حاکمیت تاکنون بوده است . ریس جمهور امروز تلویحا با رد امکان بازپرداخت سپرده های مالباختگان توسط بانک مرکزی به مردم توصیه کرد که سپرده های خود را در بانک های مطمئن و معروف سرمایه گذاری کنند . این صحبت ها تاکید دوباره ای بود بر برخی گزاره های زیر درباره بحران شبکه بانکی :

از نظر قانونی هیچ سپرده ای حتی سپرده ها نزد بانک ملی ایران تضمین بازپرداخت کل سپرده در صورت ورشکستگی بانک را ندارد. از نظر قانونی بانک مرکزی تنها به اندازه درصد ذخایرقانونی بانک ها نزد بانک مرکزی در برابر سپرده گذاران در صورت بحران پاسخگو است و با آنکه برخی بانک ها به دلیل دولتی بودن یا وضعیت مناسب ترازنامه از ریسک پایینی برخوردار هستند، اما سپرده نزد هیچ بانکی دارای ریسک صفر نیست .

برخلاف تلاش های رسانه ای بانک مرکزی و دولت برای تقلیل بحران شبکه بانکی به برخی موسسات غیرمجاز، بررسی های ریسک از نظر شاخص های مختلف بیانگر این نکته پر اهمیت است که برخی از بانک های رسمی کشور نیز در شرایط بحرانی قرار دارند و دومینو بحران در صورت عدم حل ریشه های ایجاد کننده بحران، می تواند به برخی بانک های رسمی کشور کشیده شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  رفع مشکل هنگ آفیس در ویندوز ۸ به هنگام باز کردن فایل‌ها در حالت حفاظت‌شده

امروزه مهمترین شاخص عمومی برای تشخیص بانک های با ریسک بالا، مقایسه سود وعده داده شده توسط این بانک ها در مقایسه با سود میانگین بانک های کشور است . امروز هر بانکی که سود بالا پیشنهاد می دهد و به هر طریق به دنبال دور زدن مصوبات بانک مرکزی در کاهش سود بانکی است، شاخص خوبی برای شناسایی ریسک بالای این بانک ها می باشد.

بحران شبکه بانکی در صورت ادامه دار بودن و تبدیل شدن بحران بانکی به پدیده «هجوم بانکی» و ایجاد یک ترس عمومی در سطح جامعه از وضعیت سپرده های مردم و هجوم مردم به بانک ها برای خروج سپرده هایشان می تواند از هر بحران سیاست داخلی و بین المللی برای ایران خطرناک تر باشد و «هجوم بانکی» می تواند در زمان کوتاهی بسیاری از بنیان های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران را به خطر اندازد .

این خطر وقتی تشدید می شود که به دلیل در هم تنیدگی شبکه بانکی کشور، سقوط یک بانک به سرعت می تواند بحران را به بسیاری از بانک های دیگر نیز منتقل کند.

در این شرایط است که سرمایه گذاران می باید با نگاهی هوشمندانه به شرایط و با بررسی و شناسایی ریسک سپرده های بانکی در کنار ریسک بقیه بازارهای سرمایه گذاری، بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری و سودآوری بگیرند.

✍ سیامک قاسمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.