تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

پلیس فتا : استفاده از شبکه‌های اجتماعی جرم نیست

0
امتیاز دهید

فتا

استفاده از شبکه‌های اجتماعی جرم نیست اما…
هتک حیثیت دومین جرم سایبری در کشور
معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در مورد فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی و رصد این فضا گفت: استفاده از شبکه‌های اجتماعی به لحاظ قانونی جرم نیست و اساسا کاربرد شبکه‌های اجتماعی تسهیل ارتباطات است اما واقعیت این است که برخی شبکه‌های اجتماعی بستری برای ارتکاب جرم ایجاد کرده‌اند و هنگامی که پلیس این فضا را رصد می‌کند می‌بیند که بسیاری از جرایم در حوزه شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد. به عنوان مثال هتک حیثیت که به عنوان دومین جرم بیشترین حجم پرونده‌ها را به خود اختصاص داده است در فضای شبکه‌های اجتماعی رایج شده است و بستر ارتکاب این جرم شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک است که پلیس با توجه به دیدگاه مردمی مبتنی بر برخورد با جرایمی که مردم را هدف قرار داده است طبیعتا در این حوزه پیگیر بوده و اقدام به برخورد با جرایم می‌کند که با توجه به اینکه این فضا بستر و محیط ارتکاب جرم است بنابراین درگیری پلیس با این شبکه‌ها به ویژه در موضوع هتک حیثیت بیشتر است.

وی در مورد تعامل پلیس با این شبکه‌های اجتماعی گفت: در بحث پلیس سایبری باید فاقد جغرافیا بودن این پلیس را مدنظر قرار دهیم که این مساله مستلزم تقویت ارتباطات بین‌المللی است و ما در گردهمایی‌های جهانی حضور یافته و با شرکت‌هایی همچون گوگل و فیس‌بوک نیز تعامل داریم تا نسبت به پی‌جویی مجرمان و اقدامات آنان از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام کنیم.

کنترل روند جرایم غیراخلاقی در اینترنت
۲۰درصد پرونده‌های پلیس فتا، هتک حیثیت است
نیک‌نفس در مورد وضعیت امنیت اخلاقی در فضای مجازی گفت: متاسفانه افرادی که در حوزه ناامن کردن فضای مجازی در قالب امنیت اخلاقی فعالیت می‌کنند تصور می‌کنند که ناشناس باقی می‌مانند که متاسفانه موضوع احساس ناشناخته ماندن افراد در فضای سایبری، آزادی عمل بیشتری را برای آنان ایجاد کرده است و این موضوع سبب شده که مجرمان ارتکاب جرم را در فضای سایبری راحت‌تر می‌بینند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  با ایمیلهای جعلی چه کنیم؟

وی با بیان اینکه پیش از تشکیل پلیس فتا جرایم اخلاقی روند رو به رشدی را در فضای مجازی در پیش گرفته بود، گفت: این روند کنترل شده است و حضور پلیس فتا و همچنین رسیدگی به پرونده‌های متعدد موجب کنترل این فضا شده است اما بخشی از جرایم از خارج کشور در قالب تهاجم فرهنگی و جنگ نرم ساماندهی می‌شوند که به ویژه جوانان و نوجوانان را هدف قرار داده است اما باید اعلام کنیم که پلیس آمادگی کاملی در برخورد با این پدیده دارد.

وی با بیان اینکه هتک حرمت و حیثیت دومین جرم در پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجاست، گفت: بیش از ۲۰ درصد پرونده‌ها مربوط به هتک حیثیت است که این مساله می‌طلبد که در نگهداری اطلاعات شخصی دقت لازم را داشته باشند.

رصد فضای مجازی، یکی از ابزارهای پیشگیری است
معاون تشخیص و پیشگیری پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در مورد کشف پیشدستانه و رصد فضای سایبری به عنوان یکی از ابزارهای پیشگیری گفت: همان‌گونه که گشت‌های انتظامی در فضای حقیقی اقدام به رصد می‌کنند، پلیس فتا نیز برای پیشگیری از وقوع جرم و قربانی‌شدن افراد اقدام به پاکسازی فضای سایبری کرده است و این امر در کاهش وقوع جرایم بسیار خوب بوده و پلیس با جرایم عمومی در فضای سایبری برخورد می‌کند.

وی در مورد عدم شکایت برخی از مالباختگان و آسیب‌دیدگان، با بیان اینکه این مساله مختص به ایران نیست، گفت: مرکز بین‌المللی جرایم اعلام کرده است که ۳۰ درصد از جرایم بیشتر گزارش نمی‌شوند.

نیک‌نفس با بیان اینکه برخی افراد به دلیل عدم هزینه فایده و ترس از ارائه گزارش خودداری می‌کنند، گفت: هنگامی که فردی آسیب‌دیده از ارائه شکایت خودداری می‌کند سبب می‌شود که نه تنها حق وی پایمال می‌شود، بلکه مجرم آزادانه نسبت به اعمال جرم علیه دیگران اقدام کند.

منبع : ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.