تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

چرا باید یک وب سایت بسازم؟

0
امتیاز دهید

چرا باید یک وب سایت بسازم؟
آیا می خواهید یک وب سایت بسازید؟ بسیار عالی! به شما تبریک می گویم! احتمالاً برای این منظور نرم افزار هایی را تهیه کرده اید تا وب سایت مورد نظر خود را طراحی کنید. اما برای ساخت و طراحی یک وب سایت فوق العاده نرم افزار تنها چیزی نیست که به آن نیاز دارید. باید در درجه اول خلاقیت، دید مناسب، طرحی جامع داشته باشید و به خوبی بدانید که چرا می خواهید وب سایتی طراحی کنید. در این مقاله سعی می شود در ساخت یک وب سایت دید بهتری به شما ارائه کنیم و درک درستی از اینکه به چه دلیل می خواهید وب سایتی طراحی کنید و با ساخت این وب سایت چه چیزی را می خواهید هدف بگیرید خواهید داشت. پس قلم خود را بردارید و افکار خود را روی کاغذ بنویسید تا چگونه وب سایتی فوق العاده بسازید.

درک علت ساخت وب سایت
در اوایل دوران اینترنت همه وب سایت ها شکل و قیافه یکسانی داشتند و کاراهایی که می توانستید در آنها انجام دهید مشابه یکدیگر بودند. کمی بعد یک وب سایت در حد متوسط را می توانستید چیزی مانند یک کتاب آنلاین در نظر بگیرید. به طور خلاصه در گذشته اینترنت از نظر گرافیکی در سطحی بسیار ابتدایی قرار داشت و خبری از پویایی و ارتباط دو سویه نبود. اما امروز همه چیز عوض شده است در دنیای امروز وب سایت ها به زیباترین شکل ممکن و با قابلیت های بسیاری برای کاربر طراحی می شوند ابزارهای مختلفی در اختیار کاربران قرار می گیرد و ارتباطی دو سویه یا چند سویه می توان برقرار کرد اینترنت به شاهراه اطلاعات و ارتباطات تبدیل شده است. اگر در یک سازمان تجاری فعالیت می کنید، عضو انجمنی هستید، منصبی دولتی یا دانشگاهی دارید به احتمال زیاد منافعی دارید که به کمک یک وب سایت می توانید به آن دست یابید و یا می خواهید کارهای خود را به شکل بهتری انجام دهید یا سود آوری بیشتری نصیب سازمان خود کنید. البته هر فعالیتی نیاز به وب سایت ندارد، و این پرسش مطرح می شود که چرا باید وب سایتی بسازم؟ در پاسخ باید بگویم بیشتر سازمان ها و افراد به یک یا چند دلیل زیر در اینترنت حضور دارند و سعی می کنند این جایگاه را تثبیت کنند:

  • برای اینکه کالا یا خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشند
  • برای اینکه ابزار ها و اطلاعات مورد نیاز مشتریان خود را فراهم کنند.
  • برای اینکه کالایی مکمل را به مشتری بفروشند یا خدمات پس از فروش به مشتریان ارائه کند.
  • برای اینکه شرکت ها و افرادی را که حیطه کاری مشترکی دارند بیابند.
  • برای اینکه یک سازمان و هدفش را بشناسانند و تبلیغ کنند.
  • برای اینکه در برابر سایر رقبا درجایگاه پایین تری قرار نگیرد.
  • برای اینکه ان جی او یا گرو هایی با اهداف خاص ایجاد کنند.
  • برای به اشتراک گذاشتن کارهای هنری، دست نوشته ها یا عکس ها

جایگاه خود را در اینترنت پیدا کنید.
قبل از اینکه کار بر روی وب سایت خود را شروع کنید باید بدانید چه نوع سایتی می خواهید بسازید، برای این منظور باید به پرسش های زیر توجه کنید. به این ترتیب می توانید مشتریان یا مخاطبان خود را هدف بگیرید و خود را برای کار آماده کنید.

به محتوا توجه کنید
چه محتوایی اعم از متن، فیلم، تصویر و… قرار است در وب سایت شما وجود داشته باشد.
هر از چند گاهی این محتویات به روز رسانی خواهند شد؟
آیا وب سایت دیگری مانند آن چیزی که شما می خواهید وجود دارد؟ اگر این چنین است، چگونه وب سایت خود را از آنها متمایز می کنید؟
به بازار وب سایت هایی که همه یک چیز را عرضه می کنند توجه کنید از هر پنج سایت فقط یک سایت می تواند سر پا بماند و به کار خود ادامه دهد. بنابراین بسیار مهم است که قبل از این که شروع کنید بدانید رقبای شما که هستند و برای اینکه در مقابل آنها قد علم کنید باید چقدر هزینه کنید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  رونمایی از مرکز عملیات امنیت شرکت شاپرک (SOC)

محیط و ساختار مناسب را انتخاب نمایید
می خواهید محتوای شما با چه ساختار و شکل و شمایلی به مشتری عرضه شود؟ آیا می خواهید فقط از متن و گرافیک استفاده کنید، یا می خواهید از تصاویر متحرک و انیمیشن هم استفاده کنید و یا می خواهید از ساختاری استفاده کنید که پاسخگوی نیاز مشتریان و مخاطبان شما باشد.
برای اینکه مخاطب شما بتواند به محتوای شما دسترسی داشته باشد باید چه امکاناتی داشته باشد؟ آیا باید افزونه های نرم افزاری نصب کند تا بتواند فیلم ها، بازی ها و محتوای مورد نظر شما را ببیند؟ یا می خواهید مطالب و محتوای شما به ساده ترین شکل ممکن در اختیار مخاطب قرار گیرد.

مخاطب خود را بشناسید
با محتوایی که ارائه می کنید می خواهید چه کسانی را مخاطب قرار دهید؟
آیا آنها به این اطلاعات و مطالب نیاز دارند؟
آیا هم اکنون جایی یا وب سایتی هست که آنها بتوانند این مطالب را تهیه کنند؟
رفتار ها و علایق مخاطبان شما چگونه است و آنها به چه چیزهایی علاقه نشان می دهند؟
اگر مخاطب وب سایت شما شامل گروه های مختلفی می شود آیا باید محتوا را برای هر گروه از مخاطبان به شکل مختلفی ارائه نمود؟ در این صورت به یک زبان برنامه نویسی پویا نیاز دارید تا به کمک آن بتوانید محتوای متفاوت را به شکل متفاوتی به گروه های متفاوت از مخاطبان ارسال نمایید.

حجم کار خود را مدیریت کنید
برای اینکه بتوانید این وب سایت را راه اندازی کنید و بتوانید از آن به خوبی پشتیبانی کنید چه میزان فعالیت و زمان باید صرف آن کنید؟
آیا کسی را که روی وب سایت شما کار کند دارید؟
چه کسی قرار است طرح گرافیکی وب سایت شما را طراحی کند؟ و اگر خود به تنهایی می خواهید این کار را انجام دهید بهتر است دانش و ابزار لازم را در این زمینه داشته باشید.
آیا برای اینکه وب سایت خود را به مرحله شکوفایی برسانید برای خود زمانی را مشخص کرده اید؟
اینها پرسش هایی نیستند که بخواهید جواب بله یا خیر به آنها بدهید بلکه به گونه ای طراحی شده اند که به شما کمک کنند برای ساخت یک وب سایت با توجه به نیاز خود ایده های مناسبی بدست آورید. اگر بخواهم با شما رک صحبت کنم برای یک وب سایت شخصی توجه به این پرسش ها خیلی مهم نیست هر چند می تواند کمک کند بهتر به هدف خود برسید. اما اگر می خواهید محصول جدیدی را از طریق وب سایت خود بفروشید و آنرا به دیگران معرفی کنید یا می خواهید سازمان، گروه یا شرکت خود را تبلیغ نمایید باید با چشم باز عمل کنید و به وب سایت های مشابه سری بزنید و سعی کنید بهتر از رقبا عمل کنید و باید وب سایت خود را به گونه ای طراحی کنید و در اختیار مشتری یا مخاطب قرار دهید که هدف نهایی شما را برآورده کند باید قبل از طراحی بدانید مشتریان شما چه می خواهند، به چه زبانی صحبت می کنند، آیا یک وب سایت دو یا چند زبانه نیاز دارید، آیا طراحی شما حسی از اعتماد و اطمینان در آنها ایجاد می کند؟ و بسیاری از پرسش های این چنینی که همه با توجه به مخاطب شما مطرح می شوند و تازه پس از این که طراحی وب سایت به پایان می رسد کار شما برای ایجاد محتوا و به روزرسانی شروع می شود که این روند در موفقیت وب سایت شما نقش اساسی بازی می کند. باید محتوای مفیدی برای مشتری ایجاد نمایید تا بتوانید او را به سمت خود جذب کنید. باید اطلاعات تماس شما به راحتی در دسترس مخاطب یا مشتری قرار گیرد. حتی پس از مدتی مجبور خواهید شد در طراحی وب سایت خود تغییراتی ایجاد کنید تا آنرا با نیاز خود هماهنگ کنید.
و این دریچه ای جدید است که به دنیای بیرون گشوده اید و از این به بعد همه چیز به شما و توانایی های شما بستگی دارد. چرا معطل هستید دنیایی هیجان انگیز در انتظار شماست!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.