تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

چگونه Mac App Store همه چیز را تغییر می دهد

0
امتیاز دهید

مک اپ استور بالاخره آمد و به همراه آن بیش از ۱۰۰۰ برنامه ی رایگان و پولی متفاوت نیز ارائه شده است. با داشتن ظاهری بسیار شبیه به iTunes App Store برای برنامه های iOS ٬ فروشگاه نرم افزاری مک یک جهش بسیار بزرگ در پیدا کردن و نوشتن برنامه های مک می باشد.

ما یک بررسی از این فروشگاه نرم افزاری جدید داشته ایم و آنچه پیش روی شماست آنالیز چند ساعته ی ما در استفاده از فروشگاه و دانلود برنامه ها و مقایسه ی آن با انتظارات قبلی و بررسی تاثیر آن بر برنامه نویسان مک می باشد.

اگر هنوز مک اپ استور را تجربه نکرده اید می بایست ابتدا سیستم عامل مک خود را به ۱۰.۶.۶ ارتقا دهید. وقتی ارتقای شما به پایان رسید یک لوگوی مک اپ استور را در داک خود خواهید دید.

فروشگاه نرم افزاری مک به همراه ۱۰۰۰ برنامه در روز اول ارائه شده است. این برنامه ها در ۲۱ دسته بندی مختلف قرار داده شده اند و اپل بسیار سعی کرده است که شما احساس کنید این فروشگاه حد و مرزی نخواهد داشت٬ به شکلی که پر شده است از برنامه هایی که می بایست حتما داشته باشیم و چیزهای به درد نخور زیادی در آن وجود ندارد.

برنامه های جدیدی که تنها برای مک ارائه شده اند مانند Angry Birds و Twitter در این فروشگاه وجود دارند. همچنین برنامه های خود اپل مانندiLife که حتی تک برنامه های آن به صورت جدا فروخته می شوند. جالب اینجاست که برنامه های رایگان نیز جایگاه ویژه ای برای خود در این فروشگاه باز کرده اند.

اپل حتی به صورت هوشمندانه ای قسمت های “برترین ها” ٬ “جدیدترین و قابل توجه ترین ها” ٬ “برنامه های پرطرفدار” و “محبوب کارمندان اپل” را نیز به این فروشگاه اضافه کرده است. این قسمت ها در صفحه ی اول مک اپ استور به نمایش در می آیند و به شما یک دید کلی از برنامه های روز می دهند.

استراتژی بخر و ببر

بیشتر فروشگاه های خرده فروشی کالاهای کوچک و ارزان قیمت را نزدیک صندوق ها می گذارند تا مشتریانی که در صف پرداخت ایستاده اند در یک جو بخر و ببر قرار بگیرند و زمان کمی را به اینکه این محصول به درد آنها می خورد یا خیر صرف کنند و به جای آن خریدهای آخرین دقایق خود را انجام می دهند.

اپل این استراتژی بخر و ببر را ابتدا در iTunes App Store و سپس در Mac App Store به خوبی پیاده سازی کرده است. این یک مدل بسیار عالی از تحریک و بخر و ببر است که مشتریان کارت اعتباری خود را فراموش می کنند و دیگر به اینکه این برنامه به درد آنها می خورد یا نه فکر نمی کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  امنیت در جوملا (قسمت سوم) – تست و توسعه امن!

فروشگاه های بدون حضور فیزیکی به برنامه نویسان امکان تماس مستقیم با مشتریان نرم افزاری مک را می دهد که با یک یا دو کلیک می توانند برنامه ی آنها را دانلود کنند. این روش جواب می دهد چرا که مشتریان یک ایمان کورکورانه به این دارند که اپل فروشگاهی از برنامه های آزمایش شده را ساخته است. روزهایی که صاحبان مک می بایست دنبال برنامه ها می گشتند گذشته است و امروزه این برنامه ها هستند که به دنبال مشتریان می آیند. البته نقد و بررسی هایی که کاربران برنامه ها در زیر آنها می نویسند کمی برنامه نویسان را نگران می کند اما مهر تاییدی که اپل بر روی برنامه های آنها گذاشته است می تواند فرصت بسیار خوبی برای آنها باشد.

به عنوان مثال برنامه ی Evernote در حال حاضر در میان برنامه های رایگان از همه بیشتر دانلود شده است. کاربران فعلی Evernote حتما نسخه مک آن را دانلود کرده اند. اما برتری این برنامه در فروشگاه٬ یکسری مشتری جدید برای این سرویس یادداشت برداری معرفی خواهد کرد. امروز کاربران مک Evernote با نرخ ۱۸۰۰ درصد یک روز معمولی اضافه شده اند. برای یک سرویسی که تنها ۳ سال است ارائه شده٬ این نوع معرفی می تواند یک جهش بزرگ برای این شرکت باشد و می تواند این همه کاربر رایگان را به کاربرانی که حاضرند برای این برنامه پول پرداخت کنند تبدیل کند.

یک App Store دیگر

Mac App Store مکانی برای برنامه های مک می باشد تا آنها را بر روی کامپیوترهایشان استفاده کنند. iTunes App Store اما مکانی برای برنامه های iPhone ٬ iPod Touch و iPad می باشد. اپل این تفاوت را را بسیار واضح نشان داده است و فروشگاه نرم افزاری مک را در یک برنامه جدا ارائه داده است و خارج از آی تونز است اما وجود چنین فروشگاهی همه چیز را کمی پیچیده کرده است.

کاربرانی با آگاهی کمتر ممکن است بین تفاوت برنامه های این دو فروشگاه کمی گیج شوند. بسیاری از برنامه هایی که در فروشگاه مک وجود دارند با همان نام در فروشگاه برنامه های آی تونز نیز وجود دارند و این خود به گیج شدن این افراد می افزاید.

با اینکه خیلی از کاربران مک سیستم عامل خودشان را به ۱۰.۶.۶ ارتقا داده اند٬ خیلی از آنها نمی دانند که چرا یک آیکن به داک آنها اضافه شده است و با اینکه اپل همیشه محصولاتش را برای افراد معمولی می سازد و اینکه برنامه های داخل مک اپ استور نیز برای این افراد است٬ اما نحوه ی ارائه این برنامه ها در یک برنامه ی جداگانه به نظر می رسد که آنقدر برای افراد معمولی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.