تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

۳ اشتباه بزرگ که به کسب و کار شما لطمه خواهد زد

0
امتیاز دهید

از قدیم گفته اند که خلایق هر چه لایق و اگر واقعا به ریشه مشکلات و گرفتاریهای خود نگاه کنیم خواهیم دید درصد بسیار زیادی از آنها ریشه در اشتباهات فردی ما در گذشته دارند.(باور کنید با کسی دعوا ندارم، فقط خواستم صریح شروع کنم) مقاله ای که در حال خواندن آن هستید به احتمال بسیار زیاد در باره تمامی مشاغل و کسب و کارها صادق است و زیاد مهم نخواهد بود که شما در چه رشته ای تحصیل کرده اید و در چه بازاری میخواهید کار کنید البته با توجه به نوع دسته بندی و طیف کاری مخاطبان این وب سایت بیشتر طراحان وب سایت مورد اشاره و خظاب قرار خواهند گرفت. این ۳ نکته را میتوانیم در اکثر افراد ناراضی از کار و اما پر مدعا پیدا کنیم. بگزارید از اینجا شروع کنم :

به اطرافیان، دوستان، اقوام و . . . نگاهی دقیق بیاندازید، چند نفر را میشناسید که واقعا از موقعیت کاری خود راضی باشند؟ از حقوقی که میگیرند راضی باشند؟ پشت سر کارفرما و یا شرکتی که در آن کار میکنند بد و بیراه نگویند؟ احتمالا درصد کمی را میشناسید. اما برعکس چند نفر را میشناسید که مدام از کار و حرفه خود غر بزنند؟ از حقوق خود و کسب و کار خود ناراضی باشند؟ادعایشان گوش آسمان را کر کرده باشد اما به نتیجه دلخواه خود و به آن سقف پرواز خود هیچوقت نرسیده اند؟؟؟ شاید شما هم از این دسته باشید. پس به شما توصیه میکنم که این مقاله که حاصل تجربیات چندین و چند ساله من و جمع آوری تجارب چندین طراح و گرافیست موفق بین المللی است را خوب و با دقت مطالعه نمایید. شاید تغییری در نوع نگرش شما به زندگی و کسب و کار و موفقیت شما بوجود آید :

اشتباه شماره ۱ – انتظار :

انتظار؟ کلمه عجیبی است؟ زود قضاوت نکنید تا آخر این پاراگراف را بخوانید تا متوجه منظور من بشوید. فرض کنید شما تحصیلات عالی در رشته کامپیوتر را دارید. بعد از اتمام دانشگاه به چند دوره طراحی وب سایت مثل CIW Master WebDesign رفته اید. ساعات زیادی مطالعه داشته اید، انواع و اقسام خودآموزها را انجام داده اید و با جدیدترین تکنولوژیهای و استانداردهای روز دنیا آشنا شده اید. فتوشاپ و HTML و CSS را مثل کف دست خود شناخته اید. اما حالا چی؟

شما به انتظار کار و مقام رویایی خود منتظر نشسته اید تا به سراغ شما بیاید.این اولین و بزرگترین اشتباه یک نفر برای شروع کسب و کار است. پس دست به کار شوید، فرصتها را از دست ندهید روزنامه ها، سایتها و . . . را برای شروع و پیدا کردن کار مرور کنید. اما صبر کنید کمتر کسی به تازه کاری مثل شما حقوق عالی با مزایای کامل خواهد داد. پس باید در این دنیای بی رحم تجارت و کسب و کار خود را ثابت کنید. شاید مجبور شوید ۶ ماه مجانی کار کنید، شاید باید یکسال بعد را با حداقل حقوق بسازید و بیمه نداشته باشید. اما هیچ اسکالی ندارد شما برای اثبات خود و توانایی های خود نیاز به عرصه ای برای ارائه آنها دارید. پس غرور کاذب را کنار بگذارید و شروع کنید به کار سخت. شما خیلی راه تا آن مرحله دارید که بنشینید و بگذارید مشتریان به سراغ شما بیایند. فعلا شما باید سراغ مشتری ها و کارفرماها بروید. اماراه دیگری هم وجود دارد (البته در کنار راه حل گفته شده) اینترنت، بله اینترنت بهترین مکان برای رشد و پیشرفت سریع است. وبلاگی ایجاد کنید و یا در وبلاگی معروف شروع به نویسندگی کنید. در کنار تجربه ای که به دست میاورید و در کنار دوستان زیادی هم قشر و همکار خود پیدا میکنید شاید چشم یک کارفرما شما، شخصیت شما و نمونه کارهای شما را بگیرد و اولین قدم بسوی موفقیت را سریعتر بردارید

اشتباه شماره ۲- عدم اتخاذ تدبیر و عدم انتخاب ایده مناسب

اگر شما جزء دسته طراحان وب سایت باشید احتمالا ایده هایی در رابطه با داشتن وب سایتی برای خودتان داشته اید و یا دارید و شاید هم هم اکنون بر روی ایده آن و حتی پیاده سازی آن فکر میکنید و شاید هم کار را شروع کرده باشید و در اوقات فراغت خود بر روی پروژه شخصی خود تنهایی و یا با کمک چند تن از دوستان خود کار میکنید و سعی مینمایید جدیدترین تکنولوژی های؛ استانداردها و ترفندهای بروز دنیا را در آن پیاده سازی کنید و به قول معروف سنگ تمام بگذارید. اما صبر کنید، آیا تا کنون به این قضهی فکر کرده اید جدا از روشی که برای پیاده سازی و اجرای یک پروژه در پیش گرفته اید چه نکنه مهمتری از آن وجود دارد؟ بله ایده کار شما از همه چیز مهمتر است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  آموزش بهینه سازی سایت - جایگیری کلمات - قسمت پانزدهم

بگذارید شما را با پرسش ۲ سئوال بیشتر روشن کنم در این قضیه :

چند وب سایت را میشناسد یا مشیناختید که علارغم ظاهر زیبا و برنامه نویسی قدرتمند و سریع هیچ گاه مطرح نشدند یا بعد از مدتی سایت خود را تعطیل کردند و رفتند؟

چند وب سایت را میشناسد که علارغم ظاهر شلوغ و کاربر نپسند و درهم و برهم جزء پر بازدیدترین و موفق ترین سایتها هستند؟؟ احتمالا چند تایی میشناسید

دلیل اختلاف در بروز این ۲ حالت ناشی از فقر اینتخاب ایده مناسب و اتخاذ تدبیر نا مناسب برای پیاده سازی پروژه های شما میباشد. این جمله را شنیده اید که میگوید معمولا اولین، بهترین خواهد بود؟ عمق این جمله بیانگر این است که کسی که ایده ای نو را پیاده سازی میکند در صورت پیاده سازی صحیح آن و اتخاذ راه و روش صحیح برای آن بهترین خواهد شد. نمونه این اولین ها را میتوانم به سایت Twitter اشاره کنم که بعد از کسب آن همه موفقیت به چه قیمتی به فروش رفت.

پس اگر قصد دارید بر روی پروژه ای سرمایه گذاری عظیمی انجام دهید و کلی وقت و هزینه پای آن بریزید اول از همه در باره همه جوانب اینکار و نتایج آن تحقیق و جستجو نمایید. شاید عنوان کردن این مثال ضروری باشد که : روزی از انیشتین میپرسند که اگر همین الان به شما بگویند که دنیا ۱ ساعت دیگر نابود خواهد شد چه کار خواهید کرد؟ (احتمالا اگر از من پرسیده بودم میگفتم میرفتم پی طلب بخشش از همه کسانی که آزارشون دادم) در جواب انیشتین مگه ۵۵ دقیقه فکر میکنم و ۵ دقیقه عمل. این مثال تاریخی اهمیت فکر و تصمیم گیری را به خوبی میرساند. پس ار قبل از نوشتن اولین خط از کد و یا باز کزدن فتوشاپ خوب فکر کنید و تحقیق و جستجو را انجام دهید که مهمتریم مرحله انجام هرکاری همین مرحله است.

اشتباه شماره ۳ – عدم تمرکز بر روی تخصص خود

گذارید با یک مثال در سطح جهانی این مقوله را شروع کنم. کشور ایتالیا به عنوان کشوری که صنعت قوی در لباس دارد شناخته میشود و کشور هند در صنعت تولیدات میوه هایی مانند موز. حال فکر کنید که یکی از این کش.رها پا در حوزه غیر تخصصی خود بگذارد . میدانید چقدر هزینه و زمان لازم است تا کشوری یا شخصی در حوزه غیر تخصصی خود وارد بشود. حال شما یک فرد را فرض کنید که با بودجه و زمانی بسیار محدودتر از بودجه و سرمایه یک کشور پا در حوزه غیر تخصصی خود بگذارد. نتیجه این کار به غیر از خراب کردن آن کار و بازی کردن با آبروی حرفه ای خود چه چیزی میباشد؟ بگذارید همه شما ره فقط به یک تخصص بشناسند. چه اشکالی دارد که شما فقط متخصص فتوشاپ هستید و سر رشته ای از طراحی وب سایت و کد نویسی ندارید؟ پس پروژه های طراحی وب سایت را قبول نکنید یا اگر میکنید آنرا به کاردان خودش بدهید تا انجام دهد و شما فقط نقش رابطه یا به اصطلاحی دلال این کار را بازی کنید. البته این بدین معنی نیست که اگر وقت و فرصت و بودجه دارید سراغ یادگیری و آموزش رشته جدیدی که میتواند شما را تکمیل کند نروید، بلکه به این معنی است که فقط در حوزه تخصصی خود پروژه قبول کنید.اما بهتر است تا در یک رشته در طول حرکت کنید تا اینکه در چند رشته در عرض. البته شاید این مثال برای ایران صادق نباشد و کارفرمایان انتظار داشته باشند که با استخدام یک نفر کار ۳ نفر توسط همان شخص انجام گیرد.

پس در صورتیکه میخواهید کمی در عرض حرکت نمایید سعی کنید عرض های تکمیل کننده را انتخاب کنید. برای مثال شما گرافیست هستید و در کنار آن خوب است HTML و CSS کمی هم کار با CMS هار یاد بگیرید.

نتیجه گیری :

اینها مواردی بود که به نظر من میرسید و شما با اجتناب از این ۳ اشتباه میتوانید درصد موفقیت و رضایت خود را از کار و متعاقبا زندگی بالاتر ببرید. چنانچه شما هم مواردی را تجربه کرده اید که میتواند این لیست را کامل تر کند، خوشحال میشوم تا در قسمت نظرات آنها را بیان کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.