تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

۱۰ سایت برتر ایرانی و بررسی وضعیت seo آنها

1
امتیاز دهید

10 سایت برتر ایرانی و بررسی وضعیت seo آنها
10 سایت برتر ایرانی و بررسی وضعیت seo آنها

اگر بخواهیم در بین سایتهای ایرانی که همه ما از آنها استفاده می کنیم ۱۰ سایت برتر را انتخاب کنیم کار بسیار دشواری در پیش رو خواهیم داشت ولی در این مقاله آنها بر اساس فاکتور مناسب انتخاب و بهینه سازی در آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

اگر بخواهیم در بین سایتهای ایرانی که همه ما از آنها استفاده می کنیم ۱۰ سایت برتر را انتخاب کنیم کار بسیار دشواری در پیش رو خواهیم داشت ولی اگر فاکتور انتخاب آنها میزان بازدیدکنندگان باشد این روند بسیار آسان خواهد شد.
گذشته از بعضی سایتهای اینترنتی که تنها خودشان ، خودشان را برترین سایت ایرانی می دانند با مشاهده آمارهای ارائه شده توسط وب سایتهای معتبری همچون alexa.com می توان ۱۰ سایت برتر ایرانی از نظر میزان بازدیدکننده را شناخت. در این مقاله قصد دارم این وب سایتها را معرفی و آنها را از نظر بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان SEO مورد بررسی قرار دهم. امیدوارم اطلاعات ارائه شده مورد استفاده شما قرار گیرد. در مقاله قبلی به بررسی ۱۰ عبارت دارای بیشترین کاربرد در موتورهای جستجو توسط ایرانیان پرداختم در مقاله بعدی نیز به تحلیل کلمات کلیدی ۱۰ سایت برتر ایران خواهم پرداخت. برای اطلاع از سایر مقالات مرتبط در صورت داشتن هر گونه سوال به سایت بنده به آدرس faedu.ir مراجعه نمایید.
۱-  بلاگفا ( blogfa.com )
اولین سایت ایرانی ، سایتی نیست بجز بلاگفای عزیز. این وب سایت ضمن دارا بودن بالاترین رتبه در بین سایتهای ایرانی از رتبه جهانی خوبی نیز برخوردار می باشد.(در حدود ۱۸۴ امین سایت پربازدید اینترنتی )- اگر وقت اجازه دهد در مطلب جداگانه ای به بررسی این سایت خواهم پرداخت-.
همانطوریکه می دانید این سایت امکان ایجاد وبلاگ برای کاربران خود را مهیا می کند. از مهمترین ویژگی های این سایت سرعت مناسب (نسبت به سایرین) ، سادگی ایجاد و مدیریت وبلاگ می باشد.

۱۰ وبلاگ پربیننده در سرویس دهنده بلاگفا :

ردیف آدرس درصد از کل بازدید بلاگفا
۱ groohashpazi.blogfa.com ۲٫۸%
۲ webnava.blogfa.com ۱٫۸%
۳ pafa.blogfa.com ۱٫۴%
۴ twentytwo.blogfa.com ۱٫۰%
۵ omid20-web.blogfa.com ۰٫۸%
۶ matbakhchi.blogfa.com ۰٫۶%
۷ tazin.blogfa.com ۰٫۵%
۸ vahshat.blogfa.com ۰٫۵%
۹ emperorofthesea.blogfa.com ۰٫۵%
۱۰ narsisatags.blogfa.com ۰٫۵%

بلاگفا ۲۱ درصد از بازدید های خود را از طریق موتورهای جستجو بدست می آورد و هر بیننده بطور متوسط ۶٫۴ دقیقه در سایت صرف می کند و در این زمان ۵٫۳ صفحه را نیز در بلاگفا مشاهده می کند. به نظر بنده بلاگفای دارای رقبای بسیار قدرتمندی می باشد که بدنبال تصاحب رتبه وی می باشند و در صورت ادامه روند کنونی رقیب وی گوی سبقت را از بلاگفا خواهد ربود.

۲- میهن بلاگ  ( mihanblog.com )
دومین سایت پربازدید ایرانی و اینهم یک سرویس دهنده وبلاگ ، البته متفاوت از بلاگفا. این سرویس دهنده متعلق به تیم مدیریت سایتcloob  می باشد.
اولین توصیه ای که می توان به تیم مدیریتی این سایت گوشزد کرد افزایش سرعت عمومی سایت می باشد. زیرا این سایت از نظر سرعت از بلاگفا کندتر است. میهن بلاگ برعکس فاصله یک رتبه ای با بلاگفا در بین سایتهای ایرانیان ، در رتبه بندی جهانی فاصله زیادی با بلاگفا دارد (۴۱۳ امین سایت پربازدید اینترنتی). هر چند تیم مدیریتی این سایت تلاشهای خوبی را برای ارتقاء این سرویس می کشند ولی راه غلبه بر غول سایتهای ایرانی ( blogfa ) بسیار دشوار می باشد. ۲۵ درصد از بازدید های این سایت توسط موتورهای جستجو تولید می شود (۴% بیشتر از blogfa  ) هر بیننده بطور متوسط ۵ دقیقه در سایت صرف می کند و در این زمان ۴٫۲ صفحه را نیز مشاهده می کند.

۱۰ وبلاگ پربیننده در میهن بلاگ :

ردیف آدرس درصد از کل بازدید میهن بلاگ
۱ shangooli.mihanblog.com ۴٫۸%
۲ kazemjoon.mihanblog.com ۳٫۶%
۳ ir4clip.mihanblog.com ۲٫۰%
۴ yangom-18.mihanblog.com ۱٫۷%
۵ brockwwe.mihanblog.com ۱٫۴%
۶ yekrang.mihanblog.com ۱٫۳%
۷ parhoo.mihanblog.com ۱٫۲%
۸ essiasal.mihanblog.com ۱٫۱%
۹ tools007.mihanblog.com ۱٫۰%
۱۰ xclipx.mihanblog.com ۱٫۰%

۳- اولین جامعه مجازی ایرانیان : کلوب ( cloob.com )
جوامع مجازی آینده اینترنت می باشند . امروزه این سرویس ها رشد بسیار خوبی از نظر بازدید دارند کلوب اولین جامعه مجازی ایرانیان می باشد . متاسفانه این سایت درصد کمی از ترافیک اینترنتی خود را مدیون موتورهای جستجو می باشد ۱۰% برای چنین سایتی کم می باشد کلوب ۷۵۳ امین سایت پربازدید اینترنتی نیز می باشد تعداد بالای صفحات بازدید شده توسط هر بازدیدکننده و زمان مصرفی زیاد توسط هر کاربر از خاصیت های جوامع اجتماعی می باشد. در این سایت هر کاربر بطور متوسط ۱۸ دقیقه زمان صرف می کند و در این زمان ۱۱٫۷  صفحه بازدید می کند. faedu.ir در چند ماه گذشته بازدیدهای کلوب کاهش محسوسی داشته است. سرعت لود این سایت نیز گم بوده و از ۹۴ % از سایت های اینترنتی کندتر می باشد. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و افزایش سرعت لود صفحات می تواند به رشد این وب سایت کمک نماید.
بررسی کلمات کلیدی که بازدیدکننده های این وب سایت با استفاده از آنها به کلوب آمده اند نشان می دهد این سایت شهرت بالایی داشته و آن ۱۰% از ترافیک که از طریق موتور بوجود می آید بیشتر حاصل شهرت کلوب است نه کلمات مورد استفاده کاربران.

۴- پرشین بلاگ ( persianblog.ir )
اولین سرویس دهنده وبلاگ فارسی هم اکنون سومین سایت وبلاگ دهی بوده و چهارمین سایت پربیننده فارسی و ۸۱۵ امین سایت اینترنتی می باشد. این سرویس دهنده متعلق به گروه وب سایتهای پرشین بلاگ می باشد. از این سرویس دهنده قدیمی انتظاراتی بیش از این می رفت با توجه به تنوع سایتهای این مجموعه آنچنان که باید موفق نشده اند.
این وب سایت ۲۴% از ترافیک اینترنتی خود را از طریق موتورهای جستجو بدست می آورد. وبلاگ های این سرویس دهنده قدرت کمتری در جذب کلیک های بیشتر از بینندگان را ندارند و این امر موجب شده تا هر بازدیدکننده ۲٫۷ صفحه مشاهده کرده و ۳٫۴ دقیقه نیز صرف نماید. این میزان نسبت به دو رقیب اصلی آن بسیار کم می باشد. بهینه است این سایت در راستای افزایش کیفیت مطالب و بالا بردن سرعت فکری بکند. زیرا از لحاظ سرعت لود صفحات نیز از دو رقیب اصلی خود کندتر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  شبکه اینترنت حلال در ایران راه اندازی می شود

۱۰ وبلاگ پر بیننده پرشین بلاگی :

ردیف آدرس درصد از کل بازدید پرشین بلاگ
۱ rapfa.persianblog.ir ۱٫۷%
۲ niusha1976.persianblog.ir ۱٫۷%
۳ nasimsharif.persianblog.ir ۱٫۷%
۴ l3x.persianblog.ir ۱٫۳%
۵ abrarestan.persianblog.ir ۱٫۳%
۶ afshinmercedes.persianblog.ir ۱٫۲%
۷ faramob.persianblog.ir ۱٫۱%
۸ ramshirpic.persianblog.ir ۱٫۱%
۹ amirpar.persianblog.ir ۱٫۰%
۱۰ ۱۰۰ahang.persianblog.ir ۰٫۹%

۵- فوتبال ۳ ( football3.ir )
فوتبال از ورزشهای مورد علاقه عموم مردم می باشد البته سیاست های تلویزیون در این زمینه بی تاثیر نیست. این سایت اولین سایت دولتی پربازدید است. این سایت متعلق به شبکه ۳ بوده و به مباحث فوتبال می پردازد. میزان زمان بالای صرف شده در سایت ( متوسط ۸٫۲ دقیقه ) و متوسط تعداد صفحات ( ۶٫۸ صفحه ) نشان از علاقه بینندگان آن به مطلب سایت می باشد.
این سایت ۹۶۷ امین سایت اینترنتی بوده و درصد کمی ( ۶% ) از ترافیک خود را از موتورهای جستجو بدست می آورد. با توجه به تبلیغات بسیار صدا و سیما برای فوتبال و تبلیغات شبکه سه برای این سایت می توان گفت در مقابل هزینه های صورت گرفته نتیجه مناسبی را تولید نکرده است.
۶- سایت خبری تابناک ( tabnak.ir )
نوبتی هم باشه نوبت خبر می باشد. اولین سایت خبری پر بازدید ایران سایت دوست داشتنی تابناک که بیشتر بدلیل نوع اخباری که منتشر می کند مورد استقبال کاربران می باشد. در نسخه های نرم افزار این سایت کمترین اثری از بهینه سازی وجود نداشت جدیدا بعضی از تکنیک های بهینه سازی بصورت ناقص در آن اجرا شده است. رعایت نشدن اصول بهینه سازی موجب شده تا درصد بسیار کمی از ترافیک این سایت از موتورهای جستجو تامین شود. تنها ۷ درصد از بازدیدهای این سایت از موتورهای جستجو می باشد.
هر کاربر این سایت بطور متوسط ۱۰ دقیقه در سایت صرف می کند و در این زمان ۷ صفحه را بازدید می کند. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو حتی در صورت ارائه مطالب بسیار منحصر بفرد نیاز اساسی یک وب سایت می باشد متاسفانه در بازار فعلی ایران بدلیل نبود رقبای کافی اینچنین سایتهای خوبی خود را از مزایای بهینه سازی بی نیاز می پندارند و از مزایای بهینه سازی بی بهره اند. البته در رده های پائین تر خبری (رتبه ۳ و ۴ : عصرایران و خبرآنلاین )رقابت موجب شده تا وب سایت ها به بهینه سازی اهمیت بدهند. faedu.ir در بین سایتهایی که تا کنون بررسی کردیم سایتهای خبری بدلیل تولید محتوا توسط یک تیم محدود و تنوع مطالب ، برای بهینه سازی بسیار عالی می باشند. امیدوارم مدیران این سایت خوب و سایر مدیران وب سایتها بیش از این با ارزش واقعی بهینه سازی آشنا شده و از آن استفاده کنند.
رتبه این وب سایت در بین سایتهای اینترنتی ( ۷۴۳ امین سایت پربازدید اینترنتی ) این رتبه از رتبه کلوب نیز بالاتر بوده ولی بدلیل گستردگی این بازدیدکنندگان در کشورهای مختلف رتبه آن در بین سایتهایی که ایرانیان آنها را مشاهده می کنند کمتر می باشد. علت اصلی این گستردگی جغرافیایی بازدید کنندگان هموطنان خارج از کشور می باشند.

۷- وبگذر (webgozar.com )
این وب سایت ارائه دهنده ابزارهای مدیریتی برای مدیران وب سایتها می باشد. از مهمترین دلایل بالا بودن بازدید از این سایت ارائه اطلاعات بازدیدکنندگان آنلاین می باشد. وبگذر از شروع به کارش بازدید خوبی داشته است. یکی از وب سایتهای گروه پرشین بلاگ رقیب این سایت در ارائه آمار بازدیدکنندگان می باشد.
البته این سایت می تواند با ارائه گزارشات تحلیلی از آمار بازدیدها به متوسط زمان حضور کاربران و متوسط صفحه بازدید شده توسط هر کاربر کمک کند. خود من از علاقمندان پر پاقرص این چنین گزارشاتی هستم این گزارشات اهمیت زیادی برای مدیران وب سایت ها و صاحبان کسب و کارها دارند.
در حال حاضر درصد بسیار ناچیزی از ترافیک این سایت از طریق موتورهای جستجو تامین می شود ۲٫۳ %
متوسط زمان بازدید هر بازدیدکننده ۴٫۵ دقیقه و ۲ صفحه. این سایت ۸۹۱ امین سایت اینترنتی می باشد.

۸- بلاگ اسکای (blogsky.com )
این چهارمین سرویس دهنده وبلاگ در بین ۱۰ سایت پربازدید ایرانیان می باشد. حضور ۴ سایت در بین ۱۰ سایت برتر نشان از استقبال ایرانیان از وبلاگ ها می باشد. بلاگ اسکای ۹۹۹ سایت اینترنتی نیز می باشد.
هر کاربر در این سایت بطور متوسط ۳٫۶ صفحه را مشاهده می کند و ۳٫۵ دقیقه نیز زمان صرف می کند.
۲۴٫۶ % از ترافیک این سایت از موتورهای جستجو نشاءت می گیرد.

۹- سازمان سنجش آموزش کشور ( sanjesh.org )
این سایت برای هر کاربر اینترنتی آشنا بوده و اغلب آنها حداقل یکبار به آن مراجعه کرده اند. این سایت دومین سایت دولتی پربازدید نیز می باشد.
۹٫۳% از ترافیک خود را از موتورهای جستجو بدست می آورد و هر کاربر بطور متوسط ۱۳٫۵ دقیقه زمان صرف می کند و ۹ صفحه را مشاهده می کند.
این سایت ۱۴۷۳ امین سایت اینترنتی نیز می باشد.

۱۰ – خبرگزاری فارس ( farsnews.com )
این سایت خبری دومین سایت پر بیننده خبری ایران می باشد و سومین سایت دولتی پربازدید و اولین سایت خبری دولتی می باشد. ۱۱۳۱ امین سایت اینترنتی بوده و کاربران آن ۵٫۷ صفحه و ۵٫۴ دقیقه زمان صرف می کنند.
۹٫۸ % از ترافیک این سایت متعلق به موتورهای جستجو می باشد.

1 نظر
  1. کاناپه بادی می گوید

    خیلی عالی بود ممنون از مطالبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.