تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

فایرفاکس٬ کروم٬ سافاری٬ …. کدام بهتر است؟

0
امتیاز دهید

بحث های داغی که در این چند روزه مطرح است انتشار نسخه های جدید فایرفاکس و این که کدام مرورگر بهتر است ، مطرح است. پس از انتشار خبر نسخه های جدید فایرفاکس ۴ بتا ، بسیاری از کاربران ایرانی ، مرورگر گوگل کروم و عده ای دیگر مرورگر فایرفاکس و عده دیگری اینترنت اکسپلورر را بهترین مرورگر می دانند. می خواهیم ببینیم محبوبیت مرورگر گوگل کروم ، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر در دنیا چه قدر است.

گوگل کروم: مرورگر جالب و دوست داشتنی با افزونه های زیاد! سریع ولی آسان ! با موتور ترجمه HTML5 ! همه این دلایل برای محبوب بودن یک مرورگر کافیست. ولی محبوبیت آن چه قدر است؟ به نظر می رسد این مرورگر حتی در کشور های تحریم شده گوگل مثل ایران نیز نفوذ کرده و کار و کاسبی فایرفاکس را کساد کرده است!!! سریع بودن آن مرا یاد جتی می اندازد که یک غول گوگلی را حمل می کند و محبوبیت گوگل را بر سر مردم می ریزد!!

فایرفاکس : باهوش ترین ولی تنبل ترین مرورگر دنیا! موزیلا هنوز حال و حوصله عرضه نسخه جدید کامل فایرفاکس را ندارد و هنوز امروز و فردا می کند. گاهی برای رضایت کاربران جای دکمه ها را عوض می کند و به اسم تقویت موتور جاوا اسکریپت نسخه آزمایشی جدید را منتشر می کند. موزیلا بعد از انتشار ۸ نسخه از فایرفاکس ۴ بتا هنوز نتوانسته محبوبیت کافی را برای عرضه نسخه کامل به دست بیاورد. آن چه در Firefox Input رویت می شود ۲ برابر بودن رای منفی فایرفاکس نسبت به رای های مثبت کاربران است!!! حتی من را که سرسخت طرفدار فایرفاکس بودم را به طرف گوگل کروم کشانده! ولی … کمتر شدن طرفداران فایرفاکس در جشن تولد امسال فایرفاکس نشان دهنده کیفیت بد فایرفاکس در چند نسخه اخیر را نشان می دهد. گوگل کروم از قابلیت Recent Tabs در صفحه اول استفاده می کند ولی فایرفاکس هنوز نتوانسته این قابلیت پرکاربرد را جای دهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  غیرفعال کردن تصویر پشت‌زمینه در آفیس ۲۰۱۳ از طریق رجیستری ویندوز

اینترنت اکسپلورر : بی اهمیت ترین ، بی امنیت ترین ، پر باگ ترین ، پر حجم ترین ، پر آیتم ترین ، پر … ترین و و و و و ….! در همه ایبوک ها و همه مقالات ابتدایی و پیشرفته کامپیوتر پیشنهاد می شود اینترنت اکسپلورر را از کامپیوتر خود حذف کنند و مرورگری غیر از آن ها نصب کنند! خودم به شخصه از این مرورگر متنفرم. به همین دلیل زیاد درباره آن توضیح نمی دهم. به چند دلیل از این مرورگر محبوبیت زیادی ندارد : در سایت های تبلیغاتی از تولبار مخصوص به خود استفاده می کنند. این تولبار ها به راحتی بر روی اینترنت اکسپلورر نصب می شوند و حتی ممکن است باعث هک شدن هم بشوند! هم چنین برنامه های وابسته به اینترنت مثل دانلود منیجر منوی های مزاحمی به راست کلیک این مرورگر اضافه می شوند. هم چنین طبق چیزی که من تجربه کردم Default کردن این مرورگر به برنامه IDM آسیب می زند و باعث غیر فعال شدن این برنامه در دیگر مرورگرها می شود!

حاشیه! : safari و دیگران در حاشیه هستند. بهتر درباره آن ها توضیحی ندهیم!

انتخاب با شماست : باز هم انتخاب با شماست. خودتان می توانید مشخص کنید کدام مرورگر بهتر است و همان را نصب کنید. در این مقاله صرفا معایب و مزایا و طرفداران این سه مرورگر را سنجیدیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.