تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

رایانش ابری به زبانی ساده

0
امتیاز دهید

آیا می دانید که کاربرد و استفاده رایانش ابری در چه زمینه هایی است؟ آیا با این تکنولوژی آشنایی دارید و می دانید مزیت های استفاده از آن چیست؟ در این مقاله به تمامی این سوال ها به زبانی ساده پاسخ داده ایم.

رایانش ابری چیست؟

قبل از هر چیزی به تعریف کلمه رایانش ابری می پردازیم که از ترکیب دو کلمه رایانش به علاوه ابر تشکیل شده است. کلمه رایانش به اصطلاح معنی محاسبه را دارد و ابر هم استعاره ای از دنیای اینترنت است که تمامی اطلاعات و داده های مختلف را از دید کاربران همانند ابر مخفی نگه می دارد. زمانی که به این دو کلمه توجه کنیم متوجه می شویم که کاربر با استفاده از دنیای اینترنت اطلاعاتی را می تواند به دست بیاورد، بدون این که خود متوجه پردازش و چگونگی محاسبه این اطلاعات شود و کاربر از قضایای پشت پرده خبری ندارد.

 

کاربرد رایانش ابری

تمامی برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی که مخاطب به آن نیاز دارد، را از طریق سرورها می توان به مخاطب انتقال داد. این یکی از مهم ترین کاربرد های سیستم رایانش ابری است. به وسیله این سیستم می توان هر آنچه که مورد نیاز مخاطب است در سریع ترین زمان ممکن و به وسیله شبکه های اینترنت به وی برسد و اشتباه پردازش اطلاعات صفر است و محاسبه این اطلاعات از خطای انسانی دور می ماند.

مدل رایانش ابری بر اساس تقاضای کاربر ایجاد می شود و می توان تمامی اطلاعات و نیازهای کاربر را در این سیستم پیاده سازی کرد و در سریع ترین زمان ممکن بتوان اطلاعات پردازش شده را از این سیستم دریافت کرد. در شرکت های فناوری اطلاعات و سازمان هایی که انتقال اطلاعات زیادی را به خود می بینند استفاده از این مدل بسیار توصیه می شود چون هم در زمان و هم در کاهش هزینه های اضافی جلوگیری می کند و در سریع ترین زمان ممکن می توان اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  ایمیل یاهو اینترفیس جدید خود را معرفی کرد

 

 

از آن جایی که مدل رایانش ابری هنوز در دوران طفولیت خود به سر می برد و بسیاری از کاربران با این سیستم آشنایی چندانی ندارند رساله ما به عنوان یک شرکت پیشرو در این زمینه ایجاب می کند که به معرفی هر چه کامل تر آن بپردازیم تا گامی محکم به سوی معرفی دقیق آن به جامعه هدف خود برداریم.

مدل رایانش ابری از ترکیب مدل های مشابه هم چون رایانش شبکه ای، رایانش خود مختار و رایانش همگانی به علاوه پیاده سازی سیستم های قدرتمند دیگر به وجود آمده است. هدف از ایجاد چنین سیستمی دریافت اطلاعات از کاربر، پردازش آن به وسیله یک سیستم مرکزی و ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز در زمان های حساس است. رایانش ابری کاربردهای بسیار فراوانی می تواند داشته باشد از جمله آن ها می توان به برنامه ریزی منابع سازمانی یا همان ERP است که مدلی بسیار محبوب در شرکت های تولیدی و خدماتی است که به تازگی جا خوش کرده است و بسیاری از مدیران خواهان پیاده سازی آن بر روی سیستم خود هستند.

به هر حال استفاده از مدل رایانش ابری برای به انجام رساندن وظایف سنگین مالی و اداری است و این در حالی است که شرکت های بزرگ حتما به کارکرد این مدل احتیاج دارند تا هم بتوانند فعالیت های خود را سبک کنند و هم از اشتباهات سهوی و خطای انسانی دور بمانند.

 

ساختار رایانش ابری

ساختار رایانش ابری یک رابط میان مدل های برنامه نویسی و وب سرویس ایجاد می کند تا مخاطب بتواند اطلاعات خود را از این طریق از وب سرویس دریافت کند. یکی از مهم ترین ساختارهای این سرویس ایجاد سیستم های خدماتی بر روی وب سرویس است و این کار مخاطب را از نصب نرم افزارهای مختلف بر روی سیستم های مشتری بی نیاز می کند. این اقدام باعث ساده تر شدن پشتیبانی مشتریان می شود و این یکی از مهم ترین کاربردهای مدل رایانش ابری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.