تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

خطراتی که ماینرهای مخفی در گوگل پلی کاربران را تهدید می کند!

کندی در باز شدن برنامه‌های تلفن هوشمند، داغ شدن گوشی و عمر کوتاه باتری می‌تواند نشانه چه چیز باشد؟

0
امتیاز دهید

وقتی که سیستم شما کند شده است و به سختی برنامه ها باز می‌شوند، شما ویروس‌ها را سرزنش می‌کنید. اما در مورد تلفن های هوشمند چطور؟ کندی در باز شدن برنامه‌ها، داغ شدن گوشی و عمر کوتاه باتری می‌تواند نشانه چه چیز باشد؟کاربران در این هنگام به فکر تعویض دستگاه‌های هوشمند خود می‌افتند و تصور آنها خراب شدن گوشی است. اما در واقعیت این چنین نیست، ممکن است این مشکل از جای دیگری باشد و وجود یک ماینر که در دستگاه شما پنهان شده است باعث این کندی و مشکلات شده است.

به گزارش تکنولوژی روز از کسپرسکی آنلاین، زمانی که دستگاه شما درگیر ماینرها می شود قدرت پردازش دستگاه‌ها است که مورد توجه قرار می گیرد. البته از لحاظ عملکرد نمی توان تلفن های هوشمند را با کامپیوترهای رومیزی که آخرین گرافیک‌ها رو آنها نصب شده است مقایسه کرد. اما در مقابل مجرمان سایبری دستگاه‌های قدرتمند نیز قدرت خود را از دست می دهند.

آلودگی تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها توسط ماینرها خطری است که می تواند به صورت متداوم آن ها را تهدید کند. نیاز نیست که صاحب دستگاه به طور آگاهانه حتما یک ماینر را نصب کرده باشد یا به دانلود یک اپلیکیشن از یک منبع مشکوک پرداخته باشد. ماینرها قادرند در فروشگاه رسمی گوگل پلی با دانلود و نصب اپلیکیشن ها به دستگاه نفوذ و عملیات خود را آغاز کنند.

ماینرها بر روی فروشگاه گوگل پلی

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، ماینرها اغلب وانمود می کنند که بازیها و ابزارهای مفیدی هستند این در حالی است که آن ها تبلیغات را چیزی را نمایان می کنند و به طور کاملا مخفیانه عملیات ماینینگ را در این بین انجام می دهند. اما گوگلی پلی و سایر فروشگاه های رسمی نمی توانند این برنامه های جعلی را قبول کنند و اگرماینرها به فروشگاه‌ها نفوذ کنند (در صورتی که شناسایی شوند) فورا آن ها را یافته و حذف خواهند شد.

از همین رو اپلیکیشن های مخرب قادرند از طریق فروم ها و فروشگاه‌های غیررسمی توزیع یابند. یکی از مشکلات عمده برای مجرمان سایبری این است که تعداد محدودی از کاربران هستند که این منابع را برای دانلود اپلیکیشن های خود انتخاب می کنند و تعداد آن ها اندک است و سیل عظیم آن ها فروشگاه های رسمی را برای دانلود اپلیکیشن های خود انتخاب می کنند.

اما آنها راهی مناسب برای این مشکل یافته‌اند: بات‌نت‌ها! مجرمان تلاش می کنند که یک بات نت مبتنی بر تلفن‌های هوشمند ایجاد کنند که حفاظت‌های مختلف را در گوگل پلی و دیگر فروشگاه‌های رسمی را دور بزند و مانع نفوذ آن ها نشود. لابراتوار کسپرسکی اخیرا چندین نمونه از بات نت ها را یافته است که نمونه اخیر به صورت ماینر شناسایی شده است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  چگونه از نفوذ بدافزارهای اندرویدی به تلفن هوشمند جلوگیری کنیم؟

محبوب ترین برنامه هایی که از این نوع شناسایی شده بود مربوط به فوتبال بوده است. یکی از خانواده های این اپلیکیشن ها با نام هایی مثل PlacarTV در گوگل پلی پر طرفدار شده است که بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ بار توسط کاربران دانلود شده است. این اپلیکیشن ها شامل ماینر Coinhive بوده اند که سکه های Monero را در حالی که کاربران در حال بازی های آنلاین بوده اند، استخراج کرده است.

از لحاظ هوش این ماینر هوشمندی کامل را داشته است: تصور کنید که ذهن شما درگیر مسابقه است و شما مشغول تماشا کردن ویدئوها هستید و به هیچ عنوان به خالی شدن باتری دستگاه و داغ شدن آن مشکوک نخواهید شد.

کارشناسان امنیتی ما یک ماینر را در یک برنامه ی VPN رایگان با نام Vilny.net یافته بودند. ترفند این بدافزار به گونه ای بوده است که تب ها را بر روی دمای گوشی و باتری نگاه می داشت. پس از آن عملیات ماینینگ را به منظور جلوگیری از داغ شدن زیاد و خالی شدن باتری دستگاه به صورت معلق حفظ می کرد.

ما این مشکل را با فروشگاه رسمی گوگل پلی درمیان گذاشتیم و برنامه‌های با موضوع فوتبال از فروشگاه گوگل پلی حذف شدند. اما Vilny.net در حال حاضر همچنان بر روی گوگل پلی وجود دارد. علاوه بر این هیچ تضمینی وجود ندارد که دیگر برنامه های موجود در گوگل پلی با ماینرهای پنهان به سیستم های شما نفوذ نکنند. برای محافظت مقابل ماینرها توصیه های زیر را جدی بگیرید.

چگونه می‌توان از نفوذ ماینرهای پنهان در اندروید جلوگیری کرد؟

اگر دستگاه هوشمند شما کمی متفاوتر از همیشه عمل می کند، این رفتار را نادیده نگیرید. اگر شما قصد دارید متوجه شوید که یک برنامه بیش از حد از باتری شما مصرف می کند می توانید از اپلیکیشن های خاصی همانند Kaspersky Battery Life استفاده نمایید.

هنگام جستجو برای اپلیکیشن های جدید حتما توسعه دهندگان برنامه ها را در تصمیم گیری های خود برای دانلود لحاظ کنید. احتمال کمتری برای آلودگی اپلیکیشن هایی که توسط توسعه دهنگان معتبر منتشر می شوند وجود دارد.
اینترنت سکیوریتی کسپرسکی برای اندروید را بر روی دستگاه خود نصب کنید. این نرم افزار به شما کمک خواهد کرد که همه ی ماینرها را شناسایی کنید، حتی آن دسته از مواردی که باعث داغ شدن یا خالی کردن باتری دستگاه شما نیز نمیشوند و پنهانی در دستگاه شما فعالیت می کنند. قابل ذکر است که حتی آن دسته از ماینرها که نشانه‌های واضحی ندارند هم می توانند باعث مستهلک شدن دستگاه شما شوند.
ش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.