تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

خارج از گود! جنگ تلگرامی و سپر ملا نصرالدین

2
5 (100%) 1 vote[s]

گویند ملانصرالدین به جنگ رفت و سپر بزرگی با خود برد. یکی از لشکر دشمن سنگی زد و سر ملا را شکست. ملا سپر بزرگش را نشان داد و گفت: نادان! سپر به این بزرگی را نمی‌بینی و سنگ بر سر من می‌زنی؟!

اما ربطش به فیلترینگ و تلگرام چیه؟

مهمترین عامل فیلتر شدن تلگرام، کانالی بود که از نا آرامی‌ها حمایت می‌کرد. این کانال پیش از حذف، حدود ۱٫۴ میلیون عضو داشت، وقتی به دلیل تخلف حذف شد، کانال جدیدی ساخت و در مدت کوتاهی به ۱٫۳ م. عضو رسید. یعنی اکثر مخاطبین قبلی، بعد از فیلترینگ هم بهش دسترسی داشتن!

خب، نتیجه فیلترینگ چی بود؟

بجز خسارت مستقیم به کسب‌وکارها، ادامه فیلترینگ موجب دامن زدن به بی ثباتی سیاست‌های اثرگذار بر کسب‌وکارهای اینترنتی و تردید جدی برای سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و اشتغال در این حوزه می‌شه.

استفاده از فیلترشکن بطرز خطرناکی ترویج شد. میزان دریافت یکی از فیلترشکن‌ها از ۳۵ هزار به ۷۰۰ هزار دانلود در روز رسید. ترافیک کانال‌ها و بات‌ها، با فیلترینگ به نصف کاهش پیدا کرد ولی دوباره با دور زدن فیلترینگ به حدود ۷۵% رسید. وقتی کاربر از فیلتر رد شد، نه فقط به تلگرام بلکه به تمام سایت‌ها و سرویس‌های ناهنجار دسترسی داره.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  احمدی نژاد : آمریکا مانع تعامل جوانان ایرانی در فیس بوک و توییتر می شود!

امنیت کاربران در معرض خطر جدی قرار گرفته. نرم‌افزارهای فیلترشکن و پراکسی‌های نامعتبر مثل نقل و نبات در گروه‌ها رد و بدل میشه. این سرویس‌ها قادرن اطلاعات دستگاه رو کنترل و ترافیک عبوری رو sniff کنن و هیچ تضمینی نیست که با سرقت اطلاعات خصوصی کاربران، امنیت مالی، حیثیتی و جانی اونها به خطر نیفته یا این اطلاعات در اختیار دشمنان قرار نگیره.

اثرات روانی منفی روی جامعه، بی اعتبار شدن قانون با عبور اکثر کاربران از فیلتر، و واگذار شدن عرصه‌ی تولید محتوا به مخالفین (که مثلا با فیلترشدن توییتر اتفاق افتاد و می‌بینید که فضای حاکم بر توییتر الآن چطوره) از دیگر پیامدهای این اتفاق بود.

فیلترینگ تلگرام، حکایت سپر بزرگ ملانصرالدینه. جلوی سنگ رو نگرفت، اما حجم خسارت‌ها، مشکلات و تبعات منفیش بر سر کاربران و کسب‌وکارها سنگینی می‌کنه. و خوشحالیم که بالاخره با دستور مستقیم رئیس جمهور محترم، تلگرام رفع فیلتر شد!

منبع : ایستارتاپس

2 نظرات
 1. DM می گوید

  با سلام؛
  این مطلب رو کانال ایستارتاپس منتشر کرده و شما بدون ذکر منبع و نام نویسنده کپی کردید!
  در صورت عدم رعایت حقوق مؤلف، موضوع توسط واحد حقوقی پیگیری خواهد شد.

  1. تکنولوژی روز می گوید

   سلام
   ابتدا عذرخواهی می کنیم
   وب سایت تکتودی یک وب سایت تعاملیست که روزانه چندین پست مهمان داریم و عموماً پست های تحریریه نمی باشد
   ایکاش زبانی غیر از تهدید می توانستیم صحبت کنیم! همه چیز با تهدید پیش نمی رود. به امید روزی که مردم سرزمینم « آرام » باشند به دور از تفکرات سیاه
   برایتان موفقیت و خرسندی آرزومندیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.