تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

راهنمای سفر به شهرستان انزلی استان گیلان

0
امتیاز دهید

شهرستان انزلی یکی از شهرستان های ساحلی استان گیلان است که دارای ساحل های زیبا است . از ویزگی های این شهر میتوان به منطقه آزاد و همچنین موج شکن های قدیمی آن اشاره کرد. در این مطلب به صورت اختصاصی به معرفی مکان های گردشگری شهر انزلی میپردازیم. با ما همراه باشید.

حافظیه

این بنا در سال  ۱۳۱۱ یعنی در اوایل دوره پهلوی با تلاش شهرداری بندر انزلی در فاصله نزدیک به بنای ساختمان قدیمی بلدیه بندر انزلی ساخته شد. معمار های این بنا مهندس های آلمانی بودند که به بهترین شکل این بنا را ساختند. درباره این که این بنا اقتباس شده از بنای حافظیه شیراز است یکی از نویسندگان تاریخ انزلی گفته است بنای حافظیه شیراز در سال ۱۳۱۳ شروع و در سه سال بعد در سال ۱۳۱۶ به پایان رسید و همین گواه این است که این بنا از شیراز الگو برداری نشده است و بلکه احتمال دارد بنای حافظیه شیراز را از روی این بنا ساخته باشند.

 

 

پل غازیان

پل غازیان که در نوع خود در زمان تاسیس یکی از پیشرفته ترین پل های ایران محسوب میشد در اوخر تیر ماه ۱۳۱۴ استارت خورد و در اوایل تابستان ۱۳۱۶ به اتمام رسید و در خرداد ۱۳۱۷ مورد استفاده قرار گرفت اما نکته قابل توجه این است که پل در ۷ آذر ۱۳۱۸ به صورت رسمی تحویل گرفته شد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  بهینه سازی عکسها جهت استفاده در وب

این پل تاریخی و قدیمی توسط دو شرکت سوئدی ساخته شد و دارای قابلیت متحرک بود است و یکی از ۵ دهانه ای پل توسط نیروی موتور حرکت کرده و بالا می آید و کشتی های باری امکان تردد از زیر این پل را خواهند داشت.

 

 

مناره (برج ساعت)

مناره انزلی که اکنون به آن برج ساعت هم گفته میشود در گذشته نوعی فانوس دریایی بود . این بنا ریشه در تاریخ علم دریانوردی این شهر دارد.کارکرد این مناره به صورتی بود که در شب ها با روشن کردن منطقه باعث ایجاد مسیر برای کشتی ها در دریا میشد.به همین خاطر در گذشته روی این مناره ها چراغ هایی نصب میشد.

مناره انزلی یا برج ساعت در سال ۱۱۹۴ هجری شمسی به دستور خسروخان گرجی حاکم شهر انزلی در زمان ناصر الدین شاه تاسیس شد. این بنا درعصر قاجاریه و به خصوص در جنگ های ایران و روس به عنوان برج دیده بانی مورد استفاده قرار میگرفت.

مکان های معرفی شده فقط بخشی از مکان های تفریحی و دیدنی شهر انزلی است برای مشاهده لیست کامل این مکان ها و همچنین راهنمای سفر به این شهر وارد سایت مجله اینترنتی گیلان من شوید.

منبع: guilaneman.ir/Tourism/anzali 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.