تک تودِی
فناوری های روز را با ما دنبال کنید

پرتاب موفقیت‌آمیز موشک «فالکون سنگین» به‌همراه خودروی «روستر» شرکت تسلا

0
امتیاز دهید

پرتابگر فضایی «فالکون سنگین» متعلق به شرکت فناوری های اکتشاف فضایی اسپیس اکس، با محموله خودروی شخصی ایلان ماسک در حالی که در این ماشین آهنگ دیوید بووی، خواننده آمریکایی پخش می‌شد، روز سه شنبه با موفقیت به فضا پرتاب شد.

این پرتاب‌گر حاوی یک موشک فالکن ۹ به عنوان قسمت مرکزی و دو موشک کمکی در دو طرف آن است.

 

اهمیت پرتاب موشک «فالکون سنگین»

فالکون سنگین، موشک عملیاتی حمل محموله و احتمالا انسان به مدار زمین و مریخ است که توانایی حمل ۲۶/۷ تن در فاصله مدار زمین و ۱۳ تن تا مریخ را دارد.

این راکت قدمی رو به جلو برای فرستادن انسان‌ها و سیستم‌های پشتیبانی برای آنان در ماموریت‌هایی به ماه و کره مریخ است.

با اینحال فالکون سنگین، بزرگترین پرتاب‌کننده فضایی نخواهد بود و این رکورد همچنان در اختیار موشک اطلس-پنج ساخت روسیه و متعلق به برنامه فضایی آپولو است.

 

خودروی شخصی تسلا و موسیقی دیوید بووی در موشک فضاپیما؟

اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی، ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت تسا موتورز و اسپیس اکس ومیلیاردر بزرگ «سیلیکون ولی» برای فرستادن خودروی «تسلا روستر» قرمز رنگ خود بعنوان محموله فالکون سنگین ابراز تمایل کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید  به زودی محدودیت حجم پهنای باند اینترنت حذف می‌شود

بر صندلی این خودرو، عروسکی با لباس فضاپیمایان قرار دارد و از ضبط ماشین آهنگ «زندگی در مریخ» دیوید بووی، خواننده پاپ آمریکایی پخش خواهد شد.

 

خودروی «تسلا روستر» قرمز رنگ ایلان ماسک

این خودرو به همین صورت در مدار مریخ قرار گرفت. منتقدان معتقدند که این عمل باعث اشغال فضا و تولید زباله فضایی خواهد شد و قوانینی حفاظت از سیاره‌ها را زیر سوال می‌برد.

اما ایلان ماسک می‌گوید که انگیزه‌اش از این کار این است که شاید روزی «بیگانگان» خودروی او را پیدا کنند و برای یافتن منشا آن کنجکاو شوند.

اما برخی دیگر نیز می‌گویند که دلیل فرستادن این خودرو این بوده است که در صورت شکست پروژه، محموله ارزشمندی از دست نرود.

این پرتاب، موفقیت چشمگیر و نقطه عطفی برای شرکت فناوری های اکتشاف فضایی اسپیس اکس محسوب شده  و جایگاه این شرکت را در میان رقبای خود که طرف قراردادهای بزرگ با ناسا(اداره کل ملی هوانوردی و فضا) و ارتش ایالات متحده هستند، ارتقا می بخشد.

منبع : Euronews

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.